Odnawialne źródła energii w gminie

Autor: MS 21.06.2019 Nr: 25/2019
Powierzchnię dachu budynku Urzędu Gminy pokryje 80 paneli fotowoltaicznych – pokazuje Witold Szajny wójt gminy Rokietnica.
Powierzchnię dachu budynku Urzędu Gminy pokryje 80 paneli fotowoltaicznych – pokazuje Witold Szajny wójt gminy Rokietnica.

Gmina Rokietnica idzie mocno w odnawialne źródła energii. Na tą chwilę dobiega końca  zakładanie instalacji na budynkach mieszkalnych. A już wkrótce kolejna inwestycja ruszy pełną parą. Do tej pory udało się założyć kolektory solarne, panele fotowoltaiczne, kotły na biomasę, pompy ciepła. A co nowego będzie?  


Władze gminy mają doświadczenie w realizacji takich przedsięwzięć. Poprzednio wspólnie z gminą Zarzecze składali wniosek o dofinansowanie do projektu Eko-Energia, który został pozytywnie rozpatrzony. Dzięki niemu obecnie wiele gospodarstw ma ogrzewaną wodę, dom oraz energię elektryczną po znacznie mniejszych kosztach niż tradycyjnie.

Teraz przyszedł czas na budynki użyteczności publicznej, między innymi cztery szkoły, sam budynek urzędu gminy, pompownia, ujęcie wody, oczyszczalnia. Na nich będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Na obecną chwilę realizacja projektu jest na etapie wyboru najkorzystniejszej oferty.  Do całości jest dofinansowanie, tak że gmina ponosi mniejszą część kosztów urządzeń i instalacji. W dłuższej perspektywie pozwoli to na zmniejszenie opłat za energię – wyjaśnia wójt Witold Szajny.

Gmina Rokietnica to obecnie jedyna gmina w powiecie jarosławskim, w której powiodła się realizacja projektu odnawialne źródła energii na budynkach mieszkalnych. Ludzie na początku sceptycznie podchodzili do inwestycji. Nie wiedzieli jak to działa. Dopiero po zainstalowaniu pierwszego etapu i rozmowach między sąsiadami, zorientowali się że to pozwala rzeczywiście oszczędzać energię. Teraz cieszy się dużym zainteresowaniem i gdybyśmy go powtórzyli byłoby jeszcze więcej chętnych – ocenia Wiktor Pich inspektor do spraw budownictwa i zamówień publicznych w gminie.

Komentarze
Popularne
Komentowane