Posłużył się fałszywym banknotem

Autor: ek 05.07.2019 Nr: 27/2019

W środę, 26 czerwca funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili kolejny banknot imitujący środki płatnicze. Próbował nim się posłużyć 39-letni obywatel Ukrainy.

Do zdarzenia doszło w trakcie kontroli autobusu wjeżdżającego do Polski przez przejście graniczne w Korczowej.

– Funkcjonariusz SG weryfikujący cel i warunki wjazdu podróżnych, nabrał podejrzeń co do autentyczności banknotu o nominale 100 dolarów przedstawionego przez jednego z pasażerów - obywatela Ukrainy. Waluta miała potwierdzać posiadanie środków finansowych wymaganych przepisami na podróż i pobyt w strefie Schengen. W trakcie szczegółowego badania dokumentu strażnicy graniczni potwierdzili że banknot jest fałszywy, a cudzoziemiec ostatecznie przyznał się do próby przekroczenia granicy przy użyciu podstępu. Dobrowolnie poddał się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawiedzeniu na rok, otrzymał decyzję o odmowie wjazdu i został skierowany z powrotem na Ukrainę – mówi st. chor. SG Piotr Zakielarz.

   Oprócz dokumentu podróży, wizy (jeśli jest wymagana) oraz dokumentów potwierdzających cel wjazdu, posiadanie środków finansowych na utrzymanie w trakcie pobytu jest równie ważnym warunkiem wjazdu cudzoziemców na terytorium państw Schengen.

Tylko w tym roku na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze SG ujawnili już ponad 180 podobnych przypadków wykorzystania banknotów imitujących obcą walutę.

Komentarze
Popularne
Komentowane