Tajemnica pewnej figury

Autor: MS 05.07.2019 Nr: 27/2019
Czy ten Święty potrafił latać? Bazylika oo. Dominikanów w Jarosławiu
Czy ten Święty potrafił latać? Bazylika oo. Dominikanów w Jarosławiu

Przemieszczając się po Jarosławiu, Przeworsku i innych miejscowościach można natknąć się na figurę w stroju księdza z krucyfiksem. Co to za postać? Czy to jest tylko zabytek, pozostałość po dawnych czasach? Czy może coś się za tą postacią kryje?

Prawdopodobnie niejednego Czytelnika może zastanawiać fakt, istnienia wielu kapliczek z bliżej nieznaną postacią. Znaleźć je można na terenie powiatu jarosławskiego jak i przeworskiego, zarówno w miastach jak i na wioskach. W kościołach, w murach domów, przy drogach, na ich rozstajach, przy mostach, na odludziu, w polach. Spotykany jest w formie rzeźbionej figury, obrazu olejnego, bądź fresku na ścianie. Ktoś kiedyś policzył, że na tych ziemiach jego przedstawień jest ponad trzydzieści. Co to za święty i jak go rozpoznać?

 

Popularny święty

 Jest to św. Jan Nepomucen. Jeden z najbardziej popularnych świętych w Europie Środkowej. Żył w drugiej połowie XIV wieku, ale jego kult rozpowszechnił się dopiero w XVIII wieku, ponad trzysta lat po jego śmierci. Wtedy staraniem jezuitów został kanonizowany. Zakon Jezuitów zadbał również o rozwój kultu tego świętego. Aby poznać życiorys świętego można wybrać się do Bazyliki oo. Dominikanów w Jarosławiu. Cała jedna kaplica została jemu poświęcona i w formie „komiksu” rejestruje wszystkie najważniejsze etapy życia świętego. Natomiast w Przeworsku jedna z ulic zastała nazwana jego imieniem. Na tej ulicy w niszy, w ścianie jednej z kamienic jest umieszczona jego figura. Oprócz Jarosławia i Przeworska „Nepomuki” znaleźć można w kościele w Radymnie, w kapliczkach w Rokietnicy, Radawie, Wiązownicy, Surmaczówce, Czerniawce, Nowosielcach, Świętoniowej, Sieteszy, Rączynie i Gaci.

 

Jak go rozpoznać

 Św. Jan Nepomucen przedstawiany jest w stroju kanonika, z krucyfiksem w dłoni. Uważany jest za patrona mostów, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących oraz jest również orędownikiem podczas powodzi. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury św. Jana Nepomucena można spotkać przy drogach, mostach, rzekach, ale również na placach publicznych i kościelnych.

 

 

 

 

 

Komentarze
Popularne