Posadzą nowe drzewa

Autor: MS 12.07.2019 Nr: 28/2019
Posadzą nowe drzewa

Po przeprowadzonym badaniu drzewostanu okazało się, że 11 drzew rosnących na chodniku w północnej pierzei rynku w Przeworsku nadaje się do wycięcia. Sprawa wyszła przy okazji prowadzonej przebudowy drogi i chodnika w tej części miasta. Drzewa już zostały wycięte. Czy zostaną posadzone nowe?

Inwentaryzacja dendrologiczna drzew zlecona przez władze Przeworska wykazała zły stan sanitarny drzew. We wskazaniach pielęgnacyjnych zalecono usunięcie i wymianę drzew na gatunek o odpowiedniej formie. Na podstawie inwentaryzacji oraz zezwolenia Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu wycięto 11 drzew rosnących w chodniku, w północnej części Rynku (8 szt. klona srebrzystego i 3 szt. klona jawora). Wojewódzki Konserwator Zabytków w swojej decyzji wskazał na wymianę tych drzew na gatunek wolnorosnący, tj. wiśnię osobliwą 'Umbraculifera', o regularnej kulistej koronie, odporny na warunki miejskie – wyjaśnia Sekretarz Miasta Przeworska Agnieszka Zakrzewska.

Takie same drzewa rosną od kilku lat przy pomniku Konstytucji 3 Maja w Przeworsku i doskonale się sprawdzają. Nowe drzewa zostaną posadzone w wyznaczonych w chodniku miejscach po ustaniu upałów, które mogą przeszkodzić w ich przyjęciu się. Pod drzewami przewidziano montaż estetycznych krat żeliwnych. W celu zabezpieczenia pni przed złamaniem i zniszczeniem zamontowane zostaną także obręcze metalowe przy pniach – tłumaczy Sekretarz Miasta 

Komentarze
Popularne
Komentowane