Kładki i rond jednak nie będzie?

Autor: ek 12.07.2019 Nr: 28/2019 2
Kładki i rond jednak nie będzie?
Fot. HERETYK

Chodzi o przebudowę ulic sąsiadujących a budowaną galerią "Stara Ujeżdżalnia". Z naszych informacji wynika, że warunkiem zaplanowanego na 22 sierpnia otwarcia galerii jest wcześniejsza przebudowa ulicy Grunwaldzkiej, 3 Maja, Sikorskiego i Piekarskiej. CD LOCUM, czyli inwestor galerii zapewnia nieoficjalnie, że wszystko będzie wykonane. Mało kto w to wierzy.

Zapytaliśmy przedstawiciela spółki CD LOCUM kiedy ruszą prace przy przebudowie ulic. Pomimo tego, że zapewnił iż odpowiedzi udzieli niezwłocznie do poniedziałku, 8 lipca odpowiedź nie nadeszła chociaż pytania wysłaliśmy 28 czerwca.

W ratuszu dostajemy informację, że za wyjątkiem słownych zapewnień ze strony spółki nie ma żadnych ustaleń. Władze miasta same nie wiedzą kiedy inwestor weźmie się za przebudowę choć z nieoficjalnych informacji wynika, że to Urząd Miasta pilotuje całość modernizacji ulic.

- Wszystkie szczegóły zostały uzgodnione i pozytywnie zaopiniowane. Zgłoszenie o rozpoczęciu prac na razie do nas nie dotarło - informuje Janusz Obłoza, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jarosławiu. Pytamy go ponieważ częścią przeznaczonych do przebudowy ulic zarządza powiat, a częścią miasto. Dowiadujemy się przy tym, że przed rozpoczęciem prac zarządca musi przekazać teren budowy i dzieję się to dwutygodniowym wyprzedzeniem. O jakichkolwiek zmianach w zakresie przebudowy nikt nic nie mówi, a z informacji uzyskanych w biurze Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków wynika, że planowanej przez ul. Grunwaldzką kładki nie będzie. Dowiadujemy się, że cała ulica została wpisana do ewidencji zabytków i coś takiego jak kładka nie może tam powstać. Z informacji tam uzyskanych wynika, że przebudowa musi być prowadzona pod nadzorem archeologicznym i pierwszym posunięciem jest obejrzenie terenu jeszcze przed rozpoczęciem prac. Problem niewielki tylko archeologowie mają zajęte terminy i trzeba czekać, a do tej pory nikt nie wystąpił o zarezerwowanie daty. Z naszych informacji wynika, że do WPKZ wpłynęło opracowanie ze zmianami w przebudowie. Jednak nie zostało jeszcze rozpatrzone.

Plotki głoszą, że inwestor nie może znaleźć wykonawcy do przebudowy ulic. - To nie jest prosta robota jak przy położeniu asfaltu. Jej zakres wymusza w wielu przypadkach zastąpienie sprzętu pracą ludzi. Nie wiadomo na co się trafi. Rozgrzebiemy i pokażą się przewody nigdzie nie zaznaczone, braki w dokumentacji, a na dodatek może się zdarzyć, że archeolodzy trafia na coś ciekawego i prace wstrzymają. Trzeba się dwa razy zastanowić przed podjęciem takiego wyzwania - mówi doświadczony drogowiec.

Do 22 sierpnia zostało sześć tygodni. Jeśli spółce uda się w tym czasie przebudować ulice sąsiadujące z galerią będzie można powiedzieć, że potrafi działać pod presją czasu.

 

Co zamierzają zrobić?

Przed uruchomieniem galerii zaplanowano szereg modernizacji. Skrzyżowanie ul.

Grunwaldzkiej z Lubelską i 3 Maja z Sikorskiego mają zastąpić dwa nowe ronda. Ul. Piekarska będzie poszerzona na tyle, że powstaną miejsca parkingowe dla ciężarówek oczekujących na załadunek w firmie Mondelez.

Z kolei przejście dla pieszych na wysokości Sanepidu miała zastąpić położona tuż przy rondzie kładka. Daniel Widz, przedstawiciel firmy CD LOCUM Sp. z o.o. budującej „Starą Ujeżdżalnię” zapewniał w ciągu ostatnich dwóch tygodni, że kładka przy tej całej przebudowie jest najmniejszym problemem. Najmniejszym, bo wszystko wskazuje na to, że jej nie będzie. Z nieoficjalnych informacji, które udało nam się uzyskać drogą telefoniczną wynika, że największy problem stanowi kanalizacja, którą trzeba wykonać przed przebudową dróg.

 Ponadto przedstawiciel CD LOCUM wyjaśnia, że przebudowa dróg została zaplanowana na okres wakacji, ponieważ jego zdaniem natężenie ruchu w mieście jest wówczas mniejsze.

 Z przedstawicielem CD Locum próbowaliśmy się skontaktować ponownie. Niestety bezskutecznie.

Komentarze
Popularne
Komentowane