Prom „Drogowiec” nadal służy mieszkańcom

Autor: ek 19.07.2019 Nr: 29/2019
Odremontowany prom stał się wizytówką Manasterza. Dzięki pracom naprawczym obiekt nie tylko wypiękniał, ale i uzyskał przedłużenie zdolności żeglugowej.
Odremontowany prom stał się wizytówką Manasterza. Dzięki pracom naprawczym obiekt nie tylko wypiękniał, ale i uzyskał przedłużenie zdolności żeglugowej.
Fot. UG Wiązownica

Na przełomie maja i czerwca zakończył się remont promu liniowego „Drogowiec”, znajdującego się na rzece San w miejscowości Manasterz.

Prom „Drogowiec” w Manasterzu od lat łączy dwa brzegi Sanu. Skraca czas przeprawy okolicznym mieszkańcom, jak również wyróżnia Manasterz wśród okolicznych miejscowości. Jest codziennością dla mieszkańców, a zarazem jedyną taką atrakcją na terenie powiatu jarosławskiego, która za kilkadziesiąt lat może zostać jedynie wspomnieniem.

   W ostatnim czasie prom „Drogowiec”, który umożliwia przeprawę ludzi, zwierząt, a także samochodów i pojazdów rolniczych, pomiędzy Manasterzem a Kostkowem przeszedł kapitalny remont. Był on nie lada wyzwaniem dla wykonawców. By przeprowadzić jakiekolwiek prace prom musiał zostać wyjęty z rzeki. Wszelkie prace naprawcze odbywały się na brzegu Sanu, tuż obok zjazdu do miejsca przeprawy promowej. Zakres robót obejmował w głównej mierze konserwację podwodnej części powierzchni kadłuba.

– Remont był niezbędny w celu utrzymania odpowiedniej klasy obiektu – mówią przedstawiciele gminy Wiązownica, która jest jego właścicielem.

   Prace naprawcze zakończyły się początkiem czerwca. Dzięki ich przeprowadzeniu prom „Drogowiec” przez następne lata nadal będzie służył okolicznym mieszkańcom. Rolnikom ułatwi dojazd do pól, a pozostałym mieszkańcom gminy pomoże w integracji, a także urozmaici wycieczki rowerowe.

   Do niedawna przeprawa promowa była możliwa również w Nielepkowicach. Na przestrzeni ostatnich lat prom został jednak zlikwidowany.  

Komentarze
Popularne
Komentowane