Nie mordujcie zaskrońców

Autor: RK 26.07.2019 Nr: 30/2019
- Zostawmy zaskrońce w spokoju - apeluje pani Jadwiga.
- Zostawmy zaskrońce w spokoju - apeluje pani Jadwiga.
Fot. RK

- To nie jadowite żmije tylko całkowicie niegroźne dla ludzi zaskrońce. Węże bardzo pożyteczne. Nie kierujmy się atawistycznym lękiem i nie zabijajmy każdego napotkanego węża - apeluje pani Jadwiga z Muniny przypominając, że wszystkie żyjące w Polsce węże są pod ochroną.

- Jest ich tu sporo. Myślę, że mają schronienie w położonym obok opuszczonym gospodarstwie. Kryją się w zaroślach. Na drogi i wykoszone trawniki wychodzą, by się nagrzać. Sąsiad zabił jednego. Był przekonany, że trafił na żmiję. Bał się, że może zrobić krzywdę dziecku - opowiada pani Jadwiga.

Atawistyczny strach przed pełzającymi stworzeniami mamy zakorzeniony i wiele osób mimo tego, że wie, iż zaskroniec różni się od żmii i nawet nie potrafi ugryźć, a co dopiero zrobić człowiekowi krzywdę woli zabić niż ryzykować. - Lepiej żeby tu nie przychodziły - uważa sąsiadka pani Jadwigi opiekująca się małym dzieckiem. - Chłopczyk może się przestraszyć - dodaje, gdy uspokajamy, że zaskroniec jest całkowicie niegroźny.

Zaskrońce pojawiają się nie tylko w Muninie. Można je spotkać wszędzie tam, gdzie znajdują dobre dla siebie warunki. Lubią ciepło i wilgoć. Zaniedbane zarośla, pryzmy gałęzi, siana. Można je spotkać w pobliżu zbiorników wodnych.

Panie z Muniny apelują, by nie zabijać zaskrońców. Tym bardziej, że ich obecność w ogrodzie to mniej szkodników niszczących uprawy. Same węże szybko schodzą człowiekowi z drogi, chyba że zostaną zaskoczone. Nawet wzięty do ręki nie ugryzie, a rozdwojony język służy do odbierania zapachów i nie ma nic wspólnego z jadem. By je przegonić wystarczy dać im znać, że jesteśmy. Biegające i tupiące dzieci, to sygnał dla zaskrońca, że należy zmykać. Te pożyteczne węże są objęte ochroną. Straszenie ich, przemieszczanie i odławianie jest niezgodne z prawem i podlega karze.

 

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

 

Zaskroniec - szary, szarozielony, brązowy, czarno- lub jasnobrązowy, ma charakterystyczne żółte plamy z tyłu głowy, lubi wilgotne miejsca, smuklejszy i dłuższy od żmii, z oczami o okrągłych źrenicach, pożyteczny, niejadowity.

 

Żmija-   ciemno zabarwiona z wyraźnym zygzakiem na grzbiecie, można spotkać jednolicie czarne osobniki,  mniejsza, wyraźny czarny zygzak na grzbiecie, stosunkowo nieduża o krępym ciele, bez jakichkolwiek plan na głowie, oczy czerwone z pionowymi źrenicami, pożyteczna. Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Polsce. Jej ugryzienie może być śmiertelne dla dziecka. Zdrowy dorosły nie powinien mieć większych problemów.

Komentarze
Popularne
Komentowane