Cześć i chwała Bohaterom!

Autor: DP 09.08.2019 Nr: 32/2019
Cześć i chwała Bohaterom!
Fot. DP

W czwartek, 1 sierpnia, o 17.00 przed przeworskim Ratuszem uczczono pamięć Powstańców Warszawskich. Po raz pierwszy w mieście utworzono tzw. żywą kotwicę – symbol Polski Walczącej.

Wydarzenie przygotowało Stowarzyszenie Patriotyczne "Miłość&Honor" Lokalny Patriotyzm. Choć stowarzyszenie po raz szósty organizowało uroczystości upamiętniające powstańców, tym razem po raz pierwszy zrobiło to, wzorem niektórych polskich miast, w formie żywej kotwicy. Składała się ona z ludzi w różnym wieku, ramię w ramię stanęli ze sobą i młodsi i starsi, harcerze i emeryci, mieszkańcy i przyjezdni. Wspólnie oddano cześć Powstańcom z 1944 r., zatrzymując się na chwilę w zadumie, a następnie odśpiewując hymn państwowy. Nie zabrakło też dumnego hasła: "Cześć i chwała Bohaterom", które głośno niosło się po Rynku.

Pierwsza w historii miasta Przeworska "żywa kotwica powstańcza" na długo zostanie w mojej pamięci. Przykro mi tylko z tego powodu, że w tak ważnym momencie, pomimo wcześniejszych informacji, syreny miasta nie uruchomiły się i powstało małe zamieszanie. Organizacyjną alternatywą dla nas było odtworzenie z głośnika syreny warszawskiej, na szczęście się udało. Z tego miejsca pragnę podziękować mojej grupie patriotycznej za aktywność i pomoc, emigrantom z naszego miasta za wsparcie finansowe uroczystości oraz wszystkim mieszkańcom za obecność i godne oddanie hołdu bohaterom stolicy – mówi Michał Horbaczek, prezes Stowarzyszenia Patriotycznego "Miłosć&Honor" Lokalny Patriotyzm.

W ramach trzydniowego programu pt. "Powstanie wciąż trwa... Musi trwać w nas", 2 sierpnia Stowarzyszenie zorganizowało wspólne oglądanie filmu pt. "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały", a w sobotę, 3 sierpnia - III Patriotyczny Rajd Rowerowy.

Galeria artykułu
Komentarze
Popularne
Komentowane