W trosce o serce

Autor: MS 14.08.2019 Nr: 33/2019
Uczestnicy w trakcie spotkania mogli poddać się badaniu oceniającemu stopień zaawansowania niewydolności serca oraz stopień gospodarki węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej.
Uczestnicy w trakcie spotkania mogli poddać się badaniu oceniającemu stopień zaawansowania niewydolności serca oraz stopień gospodarki węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej.

W sobotę 27 lipca sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Przeworsku była miejscem spotkania  pacjentów z niewydolnością serca z lekarzami kardiologami w celu przeprowadzenia szkolenia.


Organizatorzy zwrócili uwagę na to, że zapobieganie i leczenie tej niebezpiecznej choroby powinno być traktowane szczególnie. Ze względu na to, że problem przybiera już skalę epidemii. Obecnie choroby układu krążenia przyczyniają się do ponad 70 procent wszystkich zgonów w Polsce. Szkolenie odbyło się w ramach Programu Niewydolne Serce zorganizowanego przez Centrum Medyczne Medyk. Podczas spotkania zostały wygłoszone dwa wykłady. Dr n. med. Leszek Kamiński, ordynator Oddziału Kardiologicznego SPZOZ w Przeworsku przedstawił zagadnienia „Niewydolność serca – istota choroby, cele i sposoby leczenia”, natomiast lek. med. Stanisław Mazur, Prezes Centrum Medycznego omówił „Dieta, wysiłek fizyczny – życie chorego z niewydolnością serca”.

 

Jak żyć z chorobą

 Niewydolność serca rzadko daje się w pełni wyleczyć, gdyż najczęściej wynika z trwałego uszkodzenia mięśnia serca. Pomimo tego można skutecznie zapanować nad objawami choroby i spowolnić jej postęp. Co w efekcie pozwala na przedłużenie chorym życia. Ważne jest właściwie dobrane, nowoczesne leczenie. Jednak od pacjentów wymaga się zaangażowania, zrozumienia natury choroby, regularnego przyjmowania leków i przestrzegania pewnych ograniczeń, nawet jeśli dolegliwości ustąpiły. Ważną decyzją w kierunku poprawy zdrowia jest na pewno zmiana stylu życia. Jest to jednak trudny krok. Potrzebne jest zdyscyplinowanie i trwała zmiana nawyków. Właśnie w taki sposób codzienne życie może stać się naturalnym wspomaganiem pracy serca i w efekcie pozwala na zmniejszenie ilości przyjmowanych leków.

Komentarze
Popularne
Komentowane