Sąsiad zakopał rakotwórczą bombę

Autor: erka 17.08.2019 Nr: 33/2019
- To eternit zakopany na podwórku sąsiada. Jest go tam bardzo dużo - zapewnia pan Stanisław.
- To eternit zakopany na podwórku sąsiada. Jest go tam bardzo dużo - zapewnia pan Stanisław.

- Szykuje nam katastrofę ekologiczną. Zerwany z dachu eternit zawierający azbest zakopał w ogrodzie obok mojej działki. Interweniowaliśmy. Nic to nie dało. Zapewniał, że wywiózł i to wystarczyło. Wszędzie ostrzegają przed szkodliwymi skutkami azbestu, a ja mam dowody na to, że sąsiad zmagazynował u siebie dużą ilość - zapewnia pan Stanisław z Tapina. 

Mężczyzna twierdzi, że sąsiad wykopał dół na swoim podwórku, wrzucił do niego eternit i zasypał. - Widziałem jak ściągali z dachu. Było tego kilka przyczep. Trochę rzeczywiście wywiózł, ale resztę zakopał - stwierdza. Było to kilka lat temu. Sąsiedzi interweniowali w gminie i na policji. - Byli. Sprawdzali, ale eternit został - zapewniają.

Obawy związane z zagrożeniem pozostały. Nie pogodzili się również z brakiem podjęcia jakichkolwiek czynności ze strony odpowiednich służb. W końcu zdecydowali, ze wezmą sprawę w swoje ręce i doprowadza do końca. Udało się im zdobyć kawałki zakopanego eternitu. Nie mówią w jaki sposób, ale zapewniają, że pochodzi z podwórka sąsiada. Z tym dowodem przyjechali do Gazety Jarosławskiej prosząc o interwencję.

Wójt gminy Rokietnica Witold Szajny zapewnia, że w czasie jego kadencji nie wpłynęło zgłoszenie o składowaniu wyrobów zawierających azbest poza wyznaczonym miejscem. - Zajmiemy się sprawą, jeśli tylko wpłynie do nas informacja o magazynowaniu eternitu na prywatnej posesji. Na pewno podejmiemy kroki związane z usunięciem zagrożenia. Pod warunkiem, że istnieje - mówi wójt. 

Zgodnie z prawem wyroby zawierające azbest musza być przekazane na odpowiednio przygotowane składowisko. Sam proces ich usuwania musi być przeprowadzony przez przygotowaną ekipę. Usunięcie eternitu na własną rękę i pozbycie się go po cichu jest wykroczeniem. Za wyrzucanie odpadów w nielegalnych miejscach grozi kara grzywny w wysokości orzeczonej przez sąd. Magazynujący odpady azbestowe może zostać zobowiązany do zapłacenia podwyższonej opłaty za składowanie. Jest ona liczona od każdej tony i za każdy dzień jej przetrzymywania.

Wyroby zawierające azbest muszą zniknąć z Polski do 2032 roku. Później czekają nas kary nakładane przez Unię. Jednak usuwanie eternitu i innych produktów z azbestem nie może przebiegać sposobem gospodarskim z wyrzucaniem odpadów byle gdzie. muszą być przeprowadzone profesjonalnie.

Komentarze
Popularne
Komentowane