Śladami św. Michała Archanioła

Autor: MS 17.08.2019 Nr: 33/2019
Wizerunek Św. Michała Archanioła ułożony z kawałków szkła kościół w Zarzeczu
Wizerunek Św. Michała Archanioła ułożony z kawałków szkła kościół w Zarzeczu

W naszym regionie żywa jest wiara w obecność tego sławnego wodza niebieskich zastępów. Ślady jej spotkać można w kościołach pod jego wezwaniem, specjalnych nabożeństwach, a także licznych obrazach i figurach.

 Przez prawie dwieście lat nad Jarosławiem górowała potężna miedziana figura św. Michała Archanioła. Posąg miał 12 metrów wysokości i stał na 60 metrowej wieży nieistniejącej już Kolegiaty Wszystkich Świętych. Różne zawirowania wokół kościoła sprawiły, że na początku XIX wieku był w złym stanie technicznym, i wtedy wydarzyła się tragedia. Ze szczytu wieży oderwał się fragment muru i z impetem uderzył w sklepienie. Odłamki budowli spadły na zgromadzonych wiernych. Śmierć poniosło 22 osoby. Zaś posąg świętego runął na pobliski cmentarz. Obecnie nazwa plac św. Michała jest jedynym śladem po dawnej historii.

 

Kult święte ciągle żywy

 Do tej tragedii sprzed dwustu lat nawiązał rektor kościoła ks. Marek Pieńkowski w trakcie nawiedzenia Jarosławskiego Opactwa przez  kopię figury św. Michała Archanioła z Gargano. Święty jest szczególnie związany z tym miejscem, m.in. przez modlitwę papieża Leona XIII odmawianej po każdej Mszy św. Dalej przez szczególne nabożeństwo uwielbienia Boga we wszystkich chórach anielskich, za wstawiennictwem św. Michała Archanioła a także poprzez posługę obecnego tu egzorcysty, podczas której wzywany jest do pomocy w walce z siłami ciemności. Pozostałe miejsca kultu Archanioła Michała to kościoły jemu poświęcone w Kańczudze, Zarzeczu, Surochowie, Michałówce. W każdym z nich możemy podziwiać piękne obrazy, freski, witraże oraz rzeźby przedstawiające Świętego z mieczem w dłoni, czasem z wagą, ubranego w pancerz i depczącego szkaradną postać szatana. Oprócz tego obecni w Sanktuarium w Tuligłowach księża Michalici rozpowszechniają nabożeństwo do Księcia Aniołów.

 

Imię Michał (po hebrajsku Mika’el) oznacza Któż jak Bóg. Zgodnie z przekazem te słowa stały się jego okrzykiem podczas walki z księciem ciemności. W chrześcijańskiej tradycji jest najznamienitszym spośród aniołów. On wstawia się za ludźmi przed Bogiem, dowodzi zastępami anielskimi, udaremnia plany nieprzyjaciela. Zgodnie z tradycją Bóg uczynił go opiekunem Izraela,  a później Kościoła. Jest również patronem policjantów, żołnierzy, małych dzieci, opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Wspiera tych, którzy doświadczają strasznego ucisku, również przywoływany jest podczas egzorcyzmów. Szczególnie czczony jest  miejscu ukazania się ludziom, jest nią grota Gargano we Włoszech.

Komentarze
Popularne
Komentowane