Bakteria Coli wykorzystana do ataku

Autor: MS 23.08.2019 Nr: 34/2019
Bakteria Coli wykorzystana do ataku

W próbkach wody w Kańczudze sanepid wykrył bakterię Coli. Stwierdzając w komunikacie, że woda nie nadaje się do picia. Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o oraz Urząd Miasta i Gminy powiadomił mieszkańców. W dniu ogłoszenia wiadomości na lokalnym portalu społecznościowym pojawiły się zarzuty o niedostatecznym poinformowaniu mieszkańców. Negatywnie oceniano również działania władz.


W piątek 9 sierpnia o godz. 13:30 przeworski sanepid przesłał do ZGK sp. z o.o. w Kańczudze drogą elektroniczną komunikat o braku przydatności wody do spożycia. Przedsiębiorstwo wiadomość opublikowało o godz 15:00. Informując jednocześnie, że woda z wodociągu, po przegotowaniu może być używana tylko do mycia ciała i mycia naczyń kuchennych. Natomiast do celów konsumpcyjnych można pobierać w siedzibie ZGK w Kańczudze. Na jednym przyłączu doszło do punktowego skażenia. Natomiast po godzinie 18:00 powyższą informację ZGK sp. z o.o. w Kańczudze zamieścił Urząd Miasta i Gminy Kańczuga na swoim profilu Facebook oraz na oficjalnej stronie internetowej. Po przebadaniu kolejnych pobranych próbek wody okazało się, że skażenie zostało wyeliminowane. Sanepid poinformował o tym następnego dnia w komunikacie stwierdzającym przydatność wody do spożycia.

 

Atak bakterią

Cała sprawa została wykorzystana do ataku na władze ZGK sp. z o.o. w Kańczudze oraz władze Urzędu Miasta i Gminy Kańczuga. W piątek w godzinach popołudniowych na profilu Kańczuga Info ukazał się apel nawołujący do podania się do dymisji prezesa Rafała Szymczakiewicza oraz Teresy Argasińskiej przewodniczącej rady nadzorczej Zakładu. Pojawiła się również ankieta z zapytaniem „Czy Prezez ZGK i Sekretarz, członek rady nadzorczej ZGK powinni zostać pozbawieni funkcji, zachowując się skandalicznie ws. bakterii Coli i swoim brakiem profesjonalizmu narażając życie i zdrowie wszystkich mieszkańców gminy?” Według otrzymanych informacji z Urzędu Miasta i Gminy Kańczuga Teresa Argasińska po upływie kadencji od marca 2019 roku nie jest członkiem rady nadzorczej ZGK, ponadto jako przewodnicząca rady nadzorczej nie odpowiada za działania personelu, on podlega prezesowi przedsiębiorstwa.

 

Skażenie wyeliminowane

Zapytaliśmy władze Kańczugi czy mają jakieś zastrzeżenia do działania Zakładu Gospodarki Komunalnej  Sp. z o.o. w Kańczudze – działania ZGK sp. z o.o. w celu wyeliminowania skażenia zostały podjęte niezwłocznie i były skuteczne. Kolejne pobrane próbki wody, jeszcze w dniu ogłoszenia komunikatu o skażeniu, przebadane przez sanepid nie wykazały obecności bakterii. W związku z tą sprawą nie mamy zastrzeżeń co do funkcjonowania spółki – tłumaczy Paweł Mucha Kierownik Referatu Gospodarowania Nieruchomościami i Ochrony Środowiska.

Komentarze