Podziękowali za zbiory

Autor: erka 23.08.2019 Nr: 34/2019
Podziękowali za zbiory
Fot. UG

W niedzielę 18 sierpnia odbyły się Dożynki Gminy Przeworsk. Tym razem zorganizowane w Studzianie. Tradycyjne słowiańskie święto dziękczynne za zbiory rozpoczęła Msza św. w intencji rolników odprawiona w kościele pw. św. Brata Alberta w Studzianie. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Tadeusz Gramatyka.

Wójt Gminy Przeworsk Daniel Krawiec odbierając z rąk Ewy Kiełb i Bogdana Kisiela, starostów dożynek chleb, który razem z wieńcami jest symbolem święta plonów mówił o ciężkiej pracy rolników i trudzie włożonym w uprawianie ziemi. Dziękował im za to, że pracując w pocie czoła dbają, by na naszych stołach nie zabrakło chleba. Zaznaczał, że dzielenie się chlebem dożynkowym jest wyrazem szacunku dla ludzkiej pracy.

Święto plonów to radosny czas i podsumowanie całorocznej pracy. Pokazały to przeworskie dożynki, w których nie zabrakło dobrej zabawy. Rozpoczęły się od mszy św. i tradycyjnych obrzędów. Później dożynkowi goście i społeczność gminy mogli obejrzeć występy artystyczne, w których królował folklor. Był też pokaz chorągwi husarskiej i konkurencje dożynkowe z nagrodami. W konkurencjach rywalizowali mężczyźni i kobiety, ale były też zawody dla par i sołtysów. Panie rzucały gumiakiem i wbijały gwoździe. Panowie nawlekali korale. Święto nie mogło się objeść bez potraw regionalnych. Zadbały o nie gospodynie z miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich. Wieczorem wystąpił zespół Baciary, a potem zorganizowano zabawę taneczną.

Dożynki w gm. Przeworsk były radosnym świętem, w którym główną rolę odgrywali rolnicy reprezentowani przez starostów. Rola gospodarza dziękującego za trud i cieszącego się z plonów przypadła wójtowi. 

Komentarze
Popularne