Czytali polskie nowele

Autor: dp 20.09.2019 Nr: 38/2019
Czytali polskie nowele
Fot. org.

Choć Narodowe Czytanie odbyło się w prawie każdej miejscowości, to organizatorzy postarali się, by polskie nowele zinterpretować na wiele sposobów. Czytaniu często towarzyszyły dodatkowe atrakcje.

Sieniawa

Pierwsze, gminne Narodowe Czytanie obyło się 9 września w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji „Sokół”. Fragmenty na wskroś polskich, przesyconych patriotyzmem, na trwałe wpisanych w historię polskiej literatury nowel, przeczytali m.in. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, uczniowie i nauczyciele SP oraz LO w Sieniawie. Na zakończenie dyrektor SP w Sieniawie, Jadwiga Majcher, zachęciła licznie przybyłych słuchaczy do częstego sięgania po literaturę, która pogłębia wiedzę i wzbogaca słownictwo. Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa oraz Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Sieniawie.

 

Zarzecze

Narodowe Czytanie w Zarzeczu odbyło się w piątek, 6 września, w Gminnej Bibliotece Publicznej. Mieszkańcy Gminy Zarzecze przeczytali nowelę Władysława Reymonta pt. „Orka”, zaś Zespół Śpiewaczy z Kisielowa ubogacił wydarzenie wykonaniem pieśni tematycznie nawiązujących do treści noweli. Wśród czytających nowelę byli przedstawiciele władz oraz mieszkańcy gminy. Był również czas na czytanie fragmentów innych nowel, a także na degustację sera, który został zrobiony z produktów pochodzących od zarzeckiej krasuli. Spotkanie prowadziła Magdalena Ćwikła.

 

Kańczuga

W niedzielę, 15 września na Rynku w Kańczudze odbył się Koncert Moniuszkowski połączony z Narodowym Czytaniem. Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Miasta i Gminy, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, Ośrodek Kultury Miasta i Gminy oraz Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kańczudze. Zaproszeni goście zaprezentowali utwory: „Rozdziobią nas kruki, wrony…” S. Żeromskiego oraz „Katarynkę” B. Prusa. Inscenizację fragmentu noweli „Dobra Pani” zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kańczudze. Przy okazji trwającego Roku Stanisława Moniuszki utwory kompozytora zaprezentowali z kolei uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kańczudze oraz sopranistka Natalia Cieślachowska-Trojnar przy akompaniamencie fortepianowym Ewy Orawskiej.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane