Produkcja wagonów będzie wznowiona?

Autor: dp 20.09.2019 Nr: 38/2019
Produkcja wagonów będzie wznowiona?

PKP Cargo S.A poinformowała o planach utworzenia nowej spółki, która zajmie się produkcją i naprawą wagonów towarowych. To szansa przede wszystkim dla byłych pracowników Fabryki Wagonów Gniewczyna.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, umowa intencyjna określająca dokładniejsze zasady współpracy pomiędzy PKP Cargo S.A. a Wagony Świdnica (spółka amerykańskiej grupy The Greenbrier Companies) oraz Agencją Rozwoju Przemysłu ma zostać podpisana do końca grudnia br. Na razie przygotowywany jest biznesplan przedsięwzięcia, którego głównym celem ma być odbudowa zdolności produkcyjnych wagonów towarowych oraz stworzenie zakładu, który będzie produkował i naprawiał wagony na rzecz PKP Cargo. Wstępne plany zakładają właśnie, że fabryka miałaby być uruchomiona w nieczynnym zakładzie w Gniewczynie, pod uwagę są brane jednak też inne lokalizacje na terenie województwa. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, linie montażowe miałyby zostać uruchomione już w 2020 r.

Przypomnijmy, że Fabryka Wagonów w Gniewczynie przez lata należała do czołowych polskich firm z branży kolejowej, w której zatrudnienie znalazło ponad tysiąc pracowników. W październiku 2014 r. została jednak postawiona w stan upadłości likwidacyjnej z powodu skomplikowanej sytuacji organizacyjnej i finansowej.

Komentarze