Grupa „Speed” łapie piratów drogowych

Autor: ek 27.09.2019 Nr: 39/2019

Grupa „Speed” od ponad dwóch miesięcy wyłapuje kierowców, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego. Efektem ich działań było ujawnienie blisko 3 tys. wykroczeń, nałożenie ok. 2 tys. mandatów oraz odebranie prawa jazdy 68 kierującym.

Grupa „Speed” została powołana po to, by przeciwdziałać tym najbardziej niebezpiecznym sytuacjom na drogach. Działa już około dwóch miesięcy. W jej skład wchodzą doświadczeni funkcjonariusze ruchu drogowego, którzy w codziennej służbie wykorzystują najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje Policja, m.in. mierniki prędkości z wizualizacją oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory. Ich działania wspierają policjanci z wydziałów: kryminalnego, do walki z cyberprzestępczością i wywiadu kryminalnego KWP.

– Na pobłażliwość funkcjonariuszy nie mogą liczyć kierowcy, których niebezpieczne zachowanie na drodze stwarza zagrożenie dla innych. Przecenianie własnych możliwości, nadmierna prędkość, niebezpiecznie wykonywane manewry, niejednokrotnie prowadzą do tragicznych zdarzeń – mówi asp. szt. Anna Długosz, oficer prasowy KPP Jarosław.

   W ostatnich tygodniach, jarosławscy policjanci wchodzący w skład grupy „Speed”, wielokrotnie interweniowali wobec kierowców, którzy przekraczali prędkość. W lipcu, w Bystrowicach, na drodze wojewódzkiej nr 880, dwóch kierowców straciło uprawnienia do kierowania pojazdami. Zarówno 21-latek kierujący hondą, jak i 42-letni kierowca skody, w terenie zbudowanym przekroczyli prędkość o 50 km/h. W Zapałowie 21-letni mieszkaniec powiatu lubaczowskiego, nie dość, że przekroczył prędkość o ponad 50 km/h, to jeszcze wyprzedzał na przejściu dla pieszych. O 67 km/h za szybko jechał 43-letni kierowca audi. Na obwodnicy Jarosławia (odcinek drogi krajowej 94), jechał z prędkością 157 km/h. W sierpniu, wideorejestrator nieoznakowanego radiowozu, zarejestrował w Bystrowicach kierowcę volkswagena golfa, który nie stosował się do obowiązujących ograniczeń prędkości. 27-letni mieszkaniec powiatu dębickiego jechał z prędkością 103 km/h, w terenie zabudowanym, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.

   Wszyscy kierujący zostali ukarani mandatem i punktami karnymi, na 3 miesiące stracili swoje prawa jazdy. 

   Od 19 lipca do 31 sierpnia, na Podkarpaciu policjanci wchodzący w skład grupy „SPEED”, skontrolowali 3008 pojazdów, ujawnili 2872 wykroczenia i nałożyli 2405 mandatów, w tym 1647 za przekroczenie dozwolonej prędkości. 68 kierowców straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym. 16 kierowców odpowie za inne przestępstwa m.in. jazdę w stanie nietrzeźwości i niestosowanie się do wyroku sądowego.

Komentarze
Popularne
Komentowane