Pomóżmy odbudować życie po pożarze

Autor: ek 27.09.2019 Nr: 39/2019
Wiele osób zaoferowało pomoc doświadczonej przez los rodzinie.
Wiele osób zaoferowało pomoc doświadczonej przez los rodzinie.

Siedmioosobowa rodzina w kilka chwil straciła cały swój dobytek. W wyniku pożaru do jakiego doszło w środę, 18 września w Woli Buchowskiej spłonął nie tylko dom mieszkalny, ale i pomieszczenie gospodarcze, wraz ze znajdującym się w nim sprzętem rolniczym. Szczęściem nikomu z domowników nic się nie stało.

Do pożaru doszło około godziny 23. Nie wiadomo co było jego przyczyną. Wówczas w domu przebywała pani Dorota i jedna z jej córek, która niezwłocznie wezwała pomoc.

– Ogień pojawił się nagle niewiadomo skąd. Zdążyłam jedynie krzyknąć do córki, by uciekała. Obie wybiegłyśmy z domu. Ciemności rozjaśniały płomienie ogarniające nasz dom – mówi Dorota Pieczek.

– Zgłoszenie o pożarze dostaliśmy o godzinie 23.07– mówi bryg. Zygmunt Jasiłek, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu.

Na miejsce zadysponowano 3 zastępy PSP z Jarosławia oraz jeden zastęp PSP z Przeworska. W akcji uczestniczyły również zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Sieniawy, Tryńczy, Wólki Pełkińskiej, Woli Buchowskiej oraz Gorzyc. Z żywiołem walczyło łącznie około 30 strażaków. Mimo to, niewiele udało się uratować.

– W budynku mieszkalnym spaleniu uległ dach oraz część korytarza. Ogień strawił również pomieszczenie gospodarcze, nie oszczędzając znajdujących się tam maszyn oraz sprzętów rolniczych – wyjaśnia Z. Jasiłek.

 

Przyszli z pomocą

   Z pomocą pogorzelcom ruszyła rodzina oraz sąsiedzi. Już następnego dnia, od wczesnych godzin rannych pomagali zabezpieczyć ocalałe mienie. Przynieśli ciepły posiłek dla pogorzelców i zapewnili schronienie. Pomoc zaoferowała również gmina Jarosław.

   Poszkodowana rodzina chciałaby jak najprędzej wrócić do swojego domu. Niestety na tą chwilę nie jest to możliwe. Aby tak się stało muszą uporać się z kosztownym remontem.

– Nie chcemy wiele. Ale gdyby udało się zrobić dach przed zimą. Wyremontować choć jedno pomieszczenie, w którym można by zamieszkać i jakieś miejsce do gotowania. To naprawdę byłoby już bardzo wiele – mówi ogarnięta smutkiem pani Dorota.

 

Ruszyła zbiórka

Z pomocą rodzinie przyszli znajomi, którzy na portalu Pomagam.pl prowadzą zbiórkę pieniędzy na odbudowę domu.

– Nikt z nas nie jest przygotowany na taką sytuację, dlatego też wspólnie ze znajomymi postanowiliśmy przeprowadzić zbiórkę pieniędzy, by jak najszybciej mogli wrócić do swojego domu i zapomnieć o chwili, w której musieli z niego uciekać. Dlatego z wielką prośbą zwracamy się o pomoc w naszej zbiórce – mówią jej organizatorzy.

   Każdy kto chciałby pomóc doświadczonej przez los rodzinie może to uczynić. Wystarczy wpłacić nawet drobną kwotę z przeznaczeniem na odbudowę spalonego domu. Adres zbiórki portalu Pomagam.pl https://pomagam.pl/naprawmydom. Rodzinę, która chce jak najszybciej wrócić po dach zniszczonego przez pożar domu można też wesprzeć materiałami budowlanymi lub pomocą przy odbudowie.

– Każda pomoc się przyda, nie tylko materialna, gdyż jest również  wiele prac porządkowych, które trzeba wykonać przed odbudową domu – zaznaczają organizatorzy zbiórki.

   Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji może się znaleźć każdy z nas.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane