Znaleźli niewybuchy

Autor: ek 27.09.2019 Nr: 39/2019
Znaleźli niewybuchy
Fot. KPP

W ciągu kilku dni, podczas spacerów po lesie doszło do przypadkowego znalezienia pocisków artyleryjskich. W obu miejscach interweniowali saperzy.

Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę, 14 września, w godzinach wieczornych na terenie miejscowości Czerwona Wola. Dyżurny został telefonicznie powiadomiony przez mieszkańca gminy Pawłosiów, że podczas spaceru w lesie zauważył on przedmiot wyglądem przypominający niewybuch. Na miejsce skierowany został policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, który potwierdził zgłoszenie. Okazało się, że znaleziony przez mężczyznę przedmiot to pocisk artyleryjski pochodzący prawdopodobnie z okresu I wojny światowej, o długości ok. 26 cm. Mundurowi zabezpieczyli znalezisko do czasu przyjazdu na miejsce saperów z 21. Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie.

Kolejny pocisk artyleryjski został znaleziony w miejscowości Dobra, 18 września. Po godzinie 17, policjanci otrzymali informację o niebezpiecznym znalezisku na terenie kompleksu leśnego. Policyjny pirotechnik ustalił, że jest to pocisk artyleryjski pochodzący prawdopodobnie również z czasów I wojny światowej. O znalezisku powiadomiono patrol rozminowania z 21. Batalionu Dowodzenia w Rzeszowie, którzy zneutralizowali niebezpieczne znalezisko.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych niewybuchów nie należy dotykać czy też próbować przenosić. Ważnym jest również, aby do czasu przybycia właściwych służb, miejsce odnalezienia niewypału bądź niewybuchu zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób nieświadomych zagrożenia.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane