Węże zatrzymane na granicy

Autor: ek 04.10.2019 Nr: 40/2019
Wartość przemycanych zwierząt oszacowano na ok. 200 tys. zł.
Wartość przemycanych zwierząt oszacowano na ok. 200 tys. zł.
Fot. biosg

Nielegalny przemyt 166 egzotycznych gadów i płazów został udaremniony na przejściu granicznym w Korczowej. Żywe boa, pytony, warany i inne okazy egzotycznych zwierząt były przewożone w czterech styropianowych pojemnikach umieszczonych w workach.

Egzotyczne zwierzęta znajdowały się w busie, którym podróżowało 7 obywateli Ukrainy. Kierowca, który je transportował, nie posiadał żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę.

– W związku z ujawnieniem, funkcjonariusze KAS podjęli czynności zmierzające do zabezpieczenia dobrostanu zwierząt, jak również zwrócili się o pomoc do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Na przejście graniczne przybyli ekspert z ZOO oraz koordynator ds. CITES z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie i przeprowadzili wstępną identyfikację gadów i płazów, w trakcie której okazało się, że spośród 166 przemycanych zwierząt, aż 116 objętych jest Konwencją Waszyngtońską – mówi Agnieszka Siwy, zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

W busie przewożonych było 69 pytonów królewskich (Python regius), 18 pytonów siatkowych (Phyton reticulatus), 14 okazów boa dusiciela (Boa constrictor), 9 biczogonów (Uromastyx), 4 warany kolczastoogonowe (Varanus acaranthurus), 2 okazy boa madagaskarskiego (Salzinia madagascariensis) oraz inne okazy gadów i płazów. – Wartość przemycanych zwierząt można szacować nawet na 50 tys. euro – dodaje A. Siwy.  

   W sprawie przewożonych okazów CITES wszczęto postępowanie karne, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej, natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi Policja. Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego. Przewóz okazów CITES przez granicę, bez uprzedniego przedstawienia do odprawy stosownych zezwoleń jest przestępstwem, za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane