Grzech wobec wiary, czy element kampanii?

Autor: ek 04.10.2019 Nr: 40/2019 4
W konferencji brał również udział Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, który również czuł się dotknięty wypowiedzią jednego z bieszczadzkich wikariuszy. Obaj apelowali, by w czasie kampanii powstrzymywać się od podobnych ocen.
W konferencji brał również udział Bartosz Romowicz, burmistrz Ustrzyk Dolnych, który również czuł się dotknięty wypowiedzią jednego z bieszczadzkich wikariuszy. Obaj apelowali, by w czasie kampanii powstrzymywać się od podobnych ocen.

We wtorek, 24 września w gminie Wiązownica odbyła się konferencja prasowa zwołana przez wójta Mariana Jerzego Ryznara, oburzonego wypowiedzią księdza proboszcza parafii w Radawie, który podczas niedzielnej Mszy św. (22 września) przy okazji odczytywania listu skierowanego przez niego do mieszkańców miał przestrzegać swoich parafian, by nie wierzyli w bezpartyjność kandydatów.

– Mówił do wiernych żeby nie wierzyli, jak ktoś tam mówi, że jest bezpartyjny. Ważne co pisze, ważne z jakiej formacji kandyduje – mówił przytaczając słowa księdza M. Ryznar, który choć startuje do Sejmu z listy KO, uważa się za kandydata bezpartyjnego. Jak mówi, program żadnej partii nie jest mu do końca bliski.

– Ksiądz mówił o Koalicji Obywatelskiej twierdząc, że walczą z Kościołem, i że jeśli ktoś zagłosuje na tę listę popełni grzech – tłumaczył dalej wójt.

   Obecni na Mszy nie potwierdzają, by w wypowiedzi księdza padła nawa ugrupowania. Pojawiło się za to ostrzeżenie przed oddaniem głosu na ludzi walczących z Kościołem. Mimo to echa niedzielnej eucharystii w błyskawicznie szybkim tempie dotarły do gospodarza gminy, który jeszcze tego samego dnia odbył rozmowę telefoniczną z duchownym. Następnego dnia w mediach społecznościowych pojawił się wpis odnośnie całego zdarzenia, a podczas zwołanej konferencji prasowej M.J. Ryznar wielokrotnie podkreślał, że jest osobą wierzącą, dlatego tak bardzo poczuł się urażony. Wójt wymienił również wiele pozytywnych działań podejmowanych przez gminę względem znajdujących się na jej terenie  parafii, gdzie przykładem była budowa parkingów, remonty dróg dojazdowych do świątyń i cmentarzy, budowa kaplic cmentarnych czy odnowa zabytków (w tym obiektów sakralnych). Wójt wielokrotnie zaznaczał, że takie wypowiedzi nie pomagają, lecz szkodzą Kościołowi.

– Nie chciałbym doczekać czasów, w których moi wnukowie pójdą na dyskotekę do kościoła, ale przez takie wypowiedzi takie zagrożenie istnieje. Młodzież jest bardzo analityczna i odrzuca skrajne podejścia – mówił na zakończenie konferencji wójt.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane