Chciał skrzywdzić dziesięciolatkę?

Autor: ek 04.10.2019 Nr: 40/2019
Nigdy tak naprawdę nie da się zrobić wszystkiego co możliwe, by ustrzec dzieci przed niebezpieczeństwem.
Nigdy tak naprawdę nie da się zrobić wszystkiego co możliwe, by ustrzec dzieci przed niebezpieczeństwem.

Incydent, do którego doszło we wtorek, 24 września w Szówsku odbił się szerokim echem w miejscowości. Na portalach społecznościowych pojawiły się opisy i ostrzeżenia, a sprawa rozeszła się w całej okolicy. Z plotek wynikało, że mogą krążyć porywacze. Były też bardziej dramatyczne przewidywania.

Rezolutnej dziewczynce zaczepionej przez ludzi z przejeżdżającego samochodu udało się uciec i wszcząć alarm. Sprawa była na tyle poważna, że została zgłoszona do Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie w sprawie zmuszania do określonego zachowania 10-letniej dziewczynki w Szówsku, w dniu 24 września 2019 r. W tej sprawie została przesłuchana matka dziecka – potwierdza asp. szt Anna Długosz, oficer prasowy KPP w Jarosławiu.

Na razie nie wiadomo, co kierowało osobami, które zaczepiły dziewczynkę. Czy była to jedynie chęć uzyskania informacji, czy coś znacznie gorszego. Rozstrzygnięcie tej sytuacji da dopiero wynik policyjnego śledztwa. Policja już na tę chwilę wyklucza jednak, by była to próba uprowadzenia.

– Sprawa ta jest wyjaśniana, ale nie ma żadnych dowodów aby można było sądzić, że była to próba porwania. Prowadzimy w tej sprawie czynności i wyjaśniamy wszelkie okoliczności tego zdarzenia – wyjaśnia A. Długosz.

   Zmuszanie do określonego zachowania może mieć różne znamiona. Począwszy od tego, że dana osoba może namawiać inną osobę, np. by wsiadła do samochodu, pokazała gdzie mieszka sołtys, ale może mieć też bardziej radykalne formy i niecne zamiary.

   Informujemy o tym zdarzeniu, by uczulić, że do takich sytuacji dochodzi najczęściej w ciągu dnia i są one kierowane do dzieci przebywających blisko miejsca zamieszkania. Często widzą to inni, ale wolą nie reagować. Razem z policją i innymi służbami czuwającymi nad bezpieczeństwem apelujemy, by zwracać uwagę na podejrzane zachowania i reagować.

 

 

Jarosławscy policjanci dbając o bezpieczeństwo i edukację najmłodszych, bardzo często prowadzą zajęcia w szkołach. Działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”, odbyły się w ostatnim czasie m.in. w Cieszacinie Wielkim oraz w Szówsku. Na zajęciach poruszany był temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane