Dziecko weszło na taśmę. Zostało napromieniowane?

Autor: ek 11.10.2019 Nr: 41/2019

Na przejściu granicznym w Korczowej podczas skanowania walizek napromieniowane zostało dziecko. Malec oddalił się od rodziców i dostał się na taśmę podczas prześwietlania bagaży pasażerów podróżujących autokarem z Ukrainy do Polski.

Do zdarzenia doszło 29 lipca. Sytuację tę opisano w liście Związku Zawodowego Celników skierowanym do sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów i szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotra Walczaka.

– Podczas prześwietlania bagaży pasażerów, którzy podróżowali z Ukrainy do Polski jedno z dzieci oddaliło się spod opieki rodziców i weszło na taśmę, na której znajdowały się prześwietlane bagaże – mówi mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Skanowanie bagaży zostało natychmiast przerwane, a incydent został zgłoszony do Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki.

   W związku z zapytaniami dziennikarzy E. Chabowska poinformowała, że jednorazowa dawka promieniowania takiego urządzenia określona jest na poziomie 100 mikro Siwertów.

- Porównując do innych dawek, które człowiek może otrzymać w codziennym życiu, jest ona mniejsza niż podczas jednorazowego prześwietlenia zęba u stomatologa – wyjaśniła E. Chabowska.

 

 

Komentarze
Popularne