Planują park nauki

Autor: SN 18.10.2019 Nr: 42/2019
Plan Centrum Popularyzacji Nauki
Plan Centrum Popularyzacji Nauki
Fot. fb

Burmistrz Jarosławia wspólnie z rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno Ekonomicznej w Jarosławiu zamierzają utworzyć Centrum Popularyzacji Nauki z Muzeum Samochodów Zabytkowych i Interaktywną Strzelnicą. Ta duża inwestycja ma być ulokowana w magazynach należących do uczelni przy ul. Poniatowskiego.

- Projekt, który będzie m.in. popularyzował edukację, naukę, czy umożliwiał prowadzenie prac naukowo-badawczych obejmie nieruchomości przy ul. Poniatowskiego należące do Uczelni, obiekty położone na terenie campusu PWSTE oraz inne, o których pozyskanie się staramy – zapowiada burmistrz Jarosławia, Waldemar Paluch.

Wstępna umowa została sporządzona i podpisana 7 października i określa zasady współpracy obu jednostek. Centrum Popularyzacji Nauki ma wspomóc uczelnię w pracy ze studentami, ale także być otwarta dla mieszkańców miasta.

- Za główny priorytet działalności Centrum Popularyzacji Nauki uznaje się przede wszystkim kwestie związane z popularyzacją nauki poprzez uatrakcyjnienie zajęć dydaktycznych dla studentów jarosławskiej Uczelni, jak również prowadzenie kreatywnych prac naukowo-badawczych wraz z utworzeniem Muzeum Samochodów Zabytkowych  – informuje rzecznik prasowy uczelni, Magdalena Bojarska.

Trzy budynki będą stanowiły bazę naukową PWSTE w Jarosławiu. Z planu wynika, że budynek A jest przeznaczony na przeprowadzanie doświadczeń i naukę o ziemi. W obiekcie B znajdować się będzie uczelniany inkubator przedsiębiorczości, a budynek C wspomoże wydziały budownictwa i geodezji. Najciekawszy i najważniejszy dla Jarosławian jest budynek D. To w nim mają znajdować się przestrzenie otwarte dla mieszkańców, w tym Muzeum Samochodów Zabytkowych, a także Strzelnica Interaktywna. Obiekt ten jest w posiadaniu Agencji Mienia Wojskowego, ale trwają starania, by miasto mogło go przejąć i wykorzystać.

Pozostaje nam, mieszkańcom, czekać na rozpoczęcie prac i mieć nadzieję na ich rychłe i pozytywne zakończenie.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane