„Modigliani” na DKF

Autor: SN 25.10.2019 Nr: 43/2019
„Modigliani” na DKF

W poprzedni poniedziałek w Klubie Filmowym w Przeworsku można było poznać Amadeo Modiglianiego. Film Micka Davisa z 2004 roku jest próbą przedstawienia malarza od strony jego miłości z Jeanne Hebuterne.

Niezwykła podróż po świecie nazbyt przywiązanego do alkoholu, papierosów i innych używek malarza poruszyła oglądających. Nie wszystkie fakty zgadzały się z życiem, ale reżyser dobrze oddał życie i charakter malarza – dzieli się wrażeniami jedna z widzów. Modigliani zmagał się nie tylko z nałogami – jego przekleństwem okazała się gruźlica, na którą zmarł w bardzo młodym wieku mając 36 lat. Tragizmu życia artysty dodaje też fakt, że jego ukochana popełniła samobójstwo następnego dnia będąc w ciąży.

Amadeo Modigliani nie osiągnął sukcesu za życia. Dopiero pod koniec zaczęto go doceniać, w przeciwieństwie do jego przyjaciela, Pabla Picassa, który był doceniany za swój talent od najmłodszych lat.

Klub Filmowy w Przeworsku zaprasza w każdy poniedziałek o godz. 18.30 na dobre kino i wymianę myśli na temat wyświetlanych filmów.

 

Komentarze
Popularne