Jesienne szkodniki atakują!

Autor: ek 25.10.2019 Nr: 43/2019
Jesienne szkodniki atakują!

Do Urzędu Miasta w Przeworsku zgłoszono kilkanaście przypadków występowania groźnego dla krzewów szkodnika, ćmy bukszpanowej. Spokoju nie dają również azjatyckie biedronki.

Urząd Miasta Przeworska poinformował, że groźny szkodnik bukszpanów jest na terenie miasta. Do urzędu zgłoszono już kilkanaście przypadków występowania ćmy. Jeżeli nie zareagujemy w porę, żarłoczne gąsienice ćmy w bardzo krótkim czasie mogą spowodować obumarcie krzewu. Jednym z miejsc, gdzie zgłoszono występowanie ćmy bukszpanowej jest stary cmentarz komunalny. Stwierdzono tam, że praktycznie każdy bukszpan jest już chory. W Jarosławiu nie zgłoszono takich przypadków, być może dlatego, że na miejskich terenach nie ma zbyt wielu bukszpanów. Ćma bukszpanowa nie ma w Polsce naturalnych wrogów, ponieważ owadożerne ptaki nie są zainteresowane gąsienicami, które zjadając trujące liście bukszpanu stają się niejadalne. Do zwalczania gąsienic należy użyć owadobójczych środków chemicznych o działaniu systemicznym. Preparat wnika do tkanki i razem z sokami rozprzestrzenia się po całej roślinie. Oprysk należy wykonać teraz i wiosną, zaraz po ruszeniu wegetacji roślin. Jeśli więc mamy bukszpany w swoim ogródku, warto obejrzeć je od środka i sprawdzić, czy nie mają uszkodzonych liści i zielono-czarnych gąsienic, a także przędzy i odchodów towarzyszących żerowaniu ćmy. By ocalić te piękne, zimozielone krzewy, trzeba jak najszybciej podjąć działania zaradcze.

Ostatnie dni to również inwazja pchających się do domów biedronek, które szukają miejsca na przezimowanie. Nic się nie dzieje, gdy są to nasze rodzime owady. Gorzej, gdy to biedronki azjatyckie, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, ponieważ gryzą, co może powodować reakcję alergiczną. Są także utrapieniem dla naszych czworonogów, zwłaszcza psów. Warto sprawdzać, czy po powrocie ze spaceru zwierzak nie ma tych owadów na podniebieniu, co może powodować u niego dyskomfort i nadmierną ospałość. Biedronki azjatyckie różnią się od „naszych” biedronek kolorem: azjatyckie są pomarańczowe, czarne lub żółte, z plamkami o nieregularnych kształtach. Biedronki azjatyckie nie lubią zapachu cytrusów, można więc na oknie położyć skórkę pomarańczy lub cytryny.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane