Skąd i dlaczego "Stara Ujeżdżalnia"? - tłumaczy znany jaroslawski regionalista

Mała ujeżdżalnia rozebrana w 2017 r.
Mała ujeżdżalnia rozebrana w 2017 r.

Coraz częściej słyszy się pytania, dlaczego galeria w Jarosławiu nazywa się „Stara Ujeżdżalnia”? Na to pytanie można odpowiedzieć posługując się faktami historycznymi.

Galeria znajduje się na terenie dawnych koszar kawalerii, które powstały w latach 80 XIX w. W ich skład wchodziły m.in. dwie ujeżdżalnie; duża i mała.

Sprawą oczywistą jest, że wojsko bazowało wtedy na koniach, w związku z tym w koszarach niezbędne były stajnie i właśnie ujeżdżalnie. Biorąc pod uwagę fakt, że każdego konia trzeba oswoić z jazdą i nie mogły one stać bez ruchu dłuższy czas, budowano ogromne wiaty, których powierzchnia była dostatecznie duża, aby konie oswoić, zapewnić im ruch i zadbać o ich kondycję. Ponadto w obiektach tych organizowano również zawody jeździeckie.

Duża ujeżdżalnia znajdowała się na tyłach Kasyna Oficerskiego, a mała ujeżdżalnia przy ul. Piekarskiej. Według Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków obie ujeżdżanie posiadały wartości architektoniczne i historyczne, związane z ułańską tradycją wojskową i miały być bezwzględnie zachowane. Obecnie zarówno po ujeżdżalniach jak i pozostałych obiektach koszarowych nie ma śladu. Stojąca na tym miejscu galeria nawiązuje do dawnej ujeżdżalni wewnętrznym rozwiązaniem konstrukcji. Natomiast na zewnątrz od strony ul. Piekarskiej znajduje się fragment architektoniczny, mający nawiązywać wyglądem do ściany bocznej małej ujeżdżalni. Na tę cześć raczej nikt z przechodniów nie zwraca uwagi.

Według projektu to co jeszcze pozostało miało być wkomponowane i zrekonstruowane w bryle galerii. Tak się jednak nie stało, bowiem stwierdzono, że nie ma już co ratować. O tym, że były to koszary kawalerii przypomina duży drewniany koń znajdujący się we wnętrzu górnej kondygnacji galerii oraz część wystroju. „Stara ujeżdżalnia” to nazwa, która świadczy o czasach, gdy Jarosław był miastem z dużym garnizonem wojskowym i ułanami ćwiczącymi w ujeżdżalniach.

Komentarze
Popularne
Komentowane