Od lat ratują zabytki

Autor: ek 08.11.2019 Nr: 45/2019
Na Starym Cmentarzu w Jarosławiu kwestowało około 30 osób.
Na Starym Cmentarzu w Jarosławiu kwestowało około 30 osób.

1 listopada u bram cmentarzy można było spotkać kwestujących wolontariuszy, którzy zbierali datki na ratowanie zabytków.

JAROSŁAW:

Na Starym Cmentarzu w Jarosławiu akcja na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jarosławskiej nekropolii oraz polskiego cmentarza w Jaworowie (Ukraina) odbyła się po raz 27. Akcję zorganizował Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza. Uczestniczyło w niej wielu ludzi dobrego serca. Wśród blisko 30 kwestujących nie zabrakło samorządowców, przedstawicieli władz, instytucji oraz stowarzyszeń, a także dzieci i młodzieży z jarosławskich szkół. Współorganizatorami przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, PWSTE w Jarosławiu oraz Collegium Humanum – Szkoła Główna Menedżerska w Rzeszowie.

   Na chwilę zamknięcia tego numeru nie była znana jeszcze kwota, jaką udało się zebrać podczas tegorocznej kwesty. Jednak dzięki zebranym datkom oraz środkom z budżetu miasta na przestrzeni ostatnich 12 lat udało się ocalić około czterdziestu obiektów na jarosławskich nekropoliach.

– W tym roku do renowacji zlecone zostały nagrobki Wapińskich, Rozwadowskich i 2 żeliwne krzyże. Miasto zleciło również odczyszczenie kilku nagrobków – mówi Iga Kmiecik, rzecznik burmistrza Miasta Jarosławia.

 

PRZEWORSK

W Przeworsku przy bramie Starego Cmentarza kwestowali harcerze z 13. Przeworskiej Drużyny Harcerskiej „Kresy”.

   Zbiórka na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków przeworskiego cmentarza odbyła się w tym roku po raz dziesiąty. Warto wspomnieć, że oprócz zbiórki harcerze cały rok dbają też o groby zasłużonych dla miasta osób, a w ramach akcji „Mirtowa gałązka” oznaczają miejsca spoczynku m.in. powstańców styczniowych, obrońców września 1939 r. czy żołnierzy niezłomnych.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane