Hordyński po raz 23

Autor: SN 08.11.2019 Nr: 45/2019
Poezja J. Hordyńskiego zgromadziła spore grono widzów i uczestników konkursu.
Poezja J. Hordyńskiego zgromadziła spore grono widzów i uczestników konkursu.

Sala Lustrzana w Galerii Attavantich rozbrzmiewała poezją za sprawą rozstrzygnięcia XXIII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego im. Jerzego Hordyńskiego w Jarosławiu

Laureatami byli nie tylko uczniowie jarosławskich szkół, ale też osoby dorosłe, które startowały w konkursie w kategorii „twórczość własna”. Zwycięzcy poszczególnych grup wiekowych zaprezentowali zgromadzonej publiczności swoje recytatorskie umiejętności. Cieszę się, że taki konkurs jest organizowany i mogłam w nim uczestniczyć. Poezja ma w sobie wielką moc i mądrość, a wiersze Jerzego Hordyńskiego są wyjątkowe – mówi Faustyna Frączek, jedna z laureatów konkursu.

Obecnością swoją zaszczycił też Kazimierz Ivosse. - Dziękuję, że czytacie poezję i pamiętacie o poetach. Ten człowiek jest tego wart – powiedział do uczestników konkursu. Iwona Pinno, córka K. Ivosse. Przedstawiła aranżacje muzyczne wierszy przy akompaniamencie gitary.

Podczas wręczania nagród można było zobaczyć krótki film reportażowy o odsłonięciu tablicy pamiątkowej naszego poety na budynku, w którym mieszkał w Rzymie. Jerzy Hordyński spędził tu ostatnie lata swojego życia. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz współpracy z ambasadą polską w Rzymie udało się po kilku latach starań oficjalnie upamiętnić wielkiego polskiego poetę 18 października 2019, dokładnie w 100 rocznicę jego urodzin. - W uroczystościach uczestniczył ambasador RP w Rzymie, wiceprezydent rzymskiej dzielnicy, prof. Uniwersytetu Rzymskiego na wydziale polonistyki oraz lokalne władze. To świadczy o randze tego wydarzenia. Cieszę się, że osoba tak nietuzinkowa i ceniona na świecie jest naszą wizytówką. W stolicy Włoch, Jerzy Hordyński jest uznawany za jednego z najlepszych światowych poetów – mówi prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Tadeusz Słowik.

Komentarze
Popularne