Jarosławski akcent na papieskiej audiencji

Autor: erka 08.11.2019 Nr: 45/2019
Eliasz Dyrow przy portrecie noblisty Izaaka Rabi.
Eliasz Dyrow przy portrecie noblisty Izaaka Rabi.
Fot. archiwum E. Dyrowa

Papież Franciszek podczas październikowej audiencji przypomniał postać kard. Adama Kozłowieckiego, polskiego jezuity, który przez 60 lat posługiwał na misjach w Zambii. Ojciec Święty zwrócił się do Polaków, by naśladowali gorliwość misyjną rodaka pochodzącego z Podkarpacia. Przyjął również obraz przedstawiający misjonarza. Jego autorem jest Eliasz Dyrow, młody jarosławski artysta.

Papież ciepło wspominał spotkanie z kard. A. Kozłowieckim. Zapamiętał go jako pełnego humoru człowieka. Obraz "Misja. Kardynał Adam Kozłowiecki" Eliasza Dyrowa pokazuje jezuitę wbijającego kilof pod budowę seminarium w Afryce. W Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim została otwarta wystawa poświęcona polskiemu misjonarzowi, a obraz jarosławianina pozostanie w kolekcji papieża Franciszka.

E. Dyrow przyjął sobie za cel promowanie polskości poprzez sztukę. W jego obrazach i rzeźbach często pojawiają się patriotyczne odniesienia, a wiele z nich powstało, by przybliżyć polską historię lub pielęgnować narodową duszę.

Wśród bohaterów uwiecznionych przez E. Dyrowa znajdziemy też postacie z różnych stron świata, dla których Polska była krajem ojczystym. Przypomina w ten sposób dokonania ludzi związanych z rodzinnym krajem.

Podczas październikowego Kongresu 590 odbywającego się pod Rzeszowem marszałek Władysław Ortyl zaprezentował na stoisku Województwa Podkarpackiego portret przedstawiający Izydora Rabi, pochodzącego z Rymanowa noblisty w dziedzinie fizyki autorstwa E. Dyrowa. Obraz powstał z okazji 75. rocznicy otrzymania nagrody Nobla. - To jedyny noblista z Podkarpacia i jeden z najwybitniejszych fizyków XX wieku. Współpracownik  Alberta Einsteina, Nilsa Bohra i Roberta Oppenheimera. Kochał swoją ojczystą ziemię i często przyjeżdżał do Rymanowa - mówi E. Dyrow wspominając, że w tym roku jednym z nominowanych do nagrody Nobla był Polak Artur Ekert, absolwent rzeszowskiego liceum.

 

E. Dyrow jest absolwentem jarosławskiego "Plastyka" i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest stypendystą Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mimo młodego wieku może się pochwalić zwycięstwem w 8 konkursach międzynarodowych, jego prace są w 5 muzeach w Polsce, m.in. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Mieszka i tworzy w Jarosławiu. Więcej informacji można znaleźć na www.eliasz.info.

Komentarze
Popularne
Komentowane