Cmentarz na Szczytniańskiej oddany do użytku

Autor: ek 08.11.2019 Nr: 45/2019
Cmentarz na Szczytniańskiej oddany do użytku

W czwartek, 31 października odbyło się oficjalne otwarcie nowej miejskiej nekropolii. Pochówki na cmentarzu przy ul. Szczytniańskiej są już możliwe.

Wydarzenie odbyło się w przeddzień Wszystkich Świętych i zgromadziło przedstawicieli władz, duchowieństwa oraz mieszkańców Jarosławia. Otwarcia nowego cmentarza dokonali: burmistrz Waldemar Paluch, ks. prał. Andrzej Surowiec, archiprezbiter jarosławski, Szczepan Łąka, przewodniczący Rady Miasta oraz Franciszek Gołąb, prezes PGKiM.

Miejsce spoczynku, kaplicę oraz naczynia liturgiczne poświęcił podczas uroczystej Mszy św. abp Adam Szal, metropolita przemyski.

   Prace przy tej inwestycji prowadzone były głównie na przestrzeni czterech ostatnich lat. Były one koniecznością, ponieważ na jarosławskich cmentarzach nie było już nowych miejsc grzebalnych.

– Nie jest to nowy plac zabaw, ani nowe boisko. I nigdy tutaj nie będzie uśmiechów. Jest to jednak inwestycja, która przez lata była oczekiwana – mówił burmistrz W. Paluch podczas ceremonii otwarcia, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowego cmentarza.  

    Budowa cmentarza kosztowała miasto przeszło 8 mln zł. W 2015 r. wydano na ten cel 640 tys. zł. Wybudowano drogę dojazdową i kanalizację deszczową. W 2016 r. wydano 2 mln zł, które pozwoliły na kontynuację prac. W 2017 r. zainwestowano 2,8 mln zł na budowę i wykończenie dużej kaplicy oraz budynku przedpogrzebowego, biurowego, jak i  pawilonów handlowych. Kolejne 2 mln zł wydano w 2018 roku. Wykonano ołtarz do kaplicy, kupiono żyrandole, balustrady oraz ławki z oparciami i klęcznikami, jak i komorę chłodniczą na 6 trumien. Z płyt granitowych wykonano posadzkę ołtarza oraz schody w kaplicy. Wykonano drogę wjazdową, a plac wokół kaplicy i alejki wyłożono kostką. Zrobiono oświetlenie, ogrodzenie oraz rozpoczęto budowę parkingu, na który w tym roku wydano jeszcze 750 tys. zł.

   Docelowo cmentarz będzie miał ponad 14 ha, obecnie zagospodarowane jest 2,4 ha powierzchni. Od 2 listopada na terenie nowego obiektu możliwy jest już pochówek zmarłych.

Komentarze
Popularne
Komentowane