Zakończył ziemską służbę

Autor: erka 15.11.2019 Nr: 46/2019
Zakończył ziemską służbę

W piątek, 8 listopada pożegnaliśmy Jana Żołyniaka, działacza solidarnościowego i samorządowego z Szówska. Spoczął na parafialnym cmentarzu rodzinnej miejscowości. Odszedł po długiej chorobie w wieku 65 lat.

Był znany w środowisku z zaangażowania społecznego. Cieszył się zaufaniem lokalnej społeczności i był wybierany jako jej reprezentant do władz samorządowych. Pełnił funkcję radnego Gminy Wiązownica. Z wyboru radnych przewodniczył Radzie Gminy Wiązownica. Przez dwie kadencje w latach 2010-2018 pełnił funkcję radnego w Radzie Powiatu Jarosławskiego piastując również stanowisko członka Zarządu Powiatu.

Przez całe życie był związany z powiatem jarosławskim. W latach 80 ubiegłego wieku brał udział w tworzeniu struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Jako działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL był szykanowany i kontrolowany przez ówczesne służby bezpieczeństwa.

Jego działalność została doceniona i w październiku 2017 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności.

- Miałem to szczęście, że spotkałem na swojej drodze wielu wspaniałych ludzi.

Naprawdę nic wielkiego nie robiłem, tylko tyle, co powinien uczynić uczciwy Polak. Nie uważam się za bohatera – mówił o sobie przed dwoma laty w rozmowie z Gazetą Jarosławską. - Zakręciła mi się łza w oku. Nie ukrywam, że była to dla mnie ogromna satysfakcja. Wzruszająca była także sama uroczystość. Był to dla mnie naprawdę wielki dzień – wspominał uroczystość odebrania odznaczenia zaznaczając, że takie uhonorowanie jego działalności traktuje jako zaszczyt.

Jan Żołyniak był rzeczowy i konkretny. Łatwo nawiązywał kontakt, a w jego wypowiedziach nie brakowało ciekawych, czasem nasączonych humorem lub ironią porównań. Chętnie dzielił się zdobytym przez lata doświadczeniem, a jako samorządowiec stał po stronie mieszkańców.

Odszedł za szybko. Choroba przezwyciężyła jego aktywność i ostatecznie zwyciężyła zabierając człowieka, który poświęcił wiele realizując swoją drogę życiową.

Ostatnie pożegnanie Jana Żołyniaka ur. 24 listopada 1954 r. odbyło się w piątek 8 listopada na cmentarzu parafialnym w Szówsku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane