Pierwsze takie przejście

Autor: dp 15.11.2019 Nr: 46/2019
Po zmroku kierowcy łatwiej zauważą pieszego na przejściu.
Po zmroku kierowcy łatwiej zauważą pieszego na przejściu.

Od kilkunastu dni piesi poruszający się ul. 3 Maja mogą korzystać z tzw. aktywnego przejścia dla pieszych.

Aktywne przejście Zebra Standard, bo o takim mowa, posiada inteligentny system identyfikacji pieszego, który aktywuje do świecenia elementy bezpiecznego przejścia tj. aktywne najezdniowe punktowe elementy odblaskowe oraz lampy ostrzegawcze LED tylko wówczas, gdy pieszy podchodzi do strefy przejścia. Sygnał ostrzegawczy jest emitowany tak długo, dopóki pieszy znajduje się na przejściu. Dzięki temu kierowca zwraca większą uwagę na pieszego na przejściu, ponieważ sygnały świetlne informują o ruchu pieszych, a nie są cały czas włączone bez względu na ruch pieszego.

Przejście takie jest alternatywą dla tych wyposażonych w sygnalizację świetlną oraz znacznie poprawia bezpieczeństwo oraz komfort pieszych i kierowców w porównaniu z klasycznymi przejściami wyznaczonymi oznakowaniem pionowym i poziomym – informuje Iga Kmiecik, rzecznik prasowy Burmistrza Miasta Jarosławia.

Przejście powstało na wniosek Rady Dzielnicy nr 2. Propozycja została ujęta w budżecie miasta na 2019 rok, a następnie zrealizowana bez udziału środków zewnętrznych. W propozycjach do budżetu miasta na rok 2020 pojawiły się dwa kolejne wnioski dotyczące wykonanie takich przejść dla pieszych przy ul. 3 Maja – na wprost kościoła pw. NMP Królowej Polski oraz obok kościoła pw. Chrystusa Króla.

Komentarze
Popularne
Komentowane