Wysokie miejsce jarosławskiej porodówki

Autor: erka 15.11.2019 Nr: 46/2019
Jarosławski szpital może się pochwalić nowoczesnym wyposażeniem nie tylko na położnictwie.
Jarosławski szpital może się pochwalić nowoczesnym wyposażeniem nie tylko na położnictwie.

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu przygotowanego przez Fundację Rodzić po Ludzku. Fundacja sprawdzała, czy w szpitalach obowiązują ściśle określone standardy okołoporodowe. Przeprowadziła też ankiety wśród kobiet, które rodziły w tych placówkach.

Jarosławska porodówka uzyskała 47 punktów na 100 możliwych. Najlepiej wśród podkarpackich placówek wypadł Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie otrzymując 74 punkty. Na drugim miejscu znalazł się Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie z 62 punktami. Trzeci z 58 punktami był Szpital Miejski w Rzeszowie.

Wśród szpitali o randze powiatowej, a takim jest COM w Jarosławiu, wyprzedziły go placówki w Jaśle, Lesku i Mielcu. Gorsze miejsce w rankingu zajął m.in. Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

 W jarosławskim szpitalu rodzi się rocznie około 600 dzieci. Taka liczba nie pozwala na zbilansowanie oddziału, który wychodziłby finansowo na swoje, gdyby na świat przychodziło o 200 maluchów więcej. - Nie możemy patrzeć tylko na ekonomię i w niej się zatracić. Jesteśmy po to, by nieść pomoc. To najważniejszy cel. Mamy służyć pacjentom. Efekt finansowy jest ważny, ale nie najważniejszy - zapewnia Stanisław Krasny, dyrektor szpitala. - Warunki sprzętowe i lokalowe mamy bardzo dobre. Trwa reorganizacja personelu. Tworzenie nowego zespołu zgodnie z przyjętą strategią. W listopadzie powinniśmy sfinalizować przeorganizowanie - dodaje.

Efektem zmian ma być znacząca poprawa warunków dla przyszłych matek w sferze zależnej od ludzi. Biorąc pod uwagę niedawno oddane pomieszczenia m.in. dla położnictwa, w których jest nowoczesny sprzęt, jarosławska porodówka ma szansę na znalezienie się w ścisłej czołówce podkarpackich placówek zapewniających opiekę matkom i nowonarodzonym dzieciom.

Pełny ranking można znaleźć na stronie https://gdzierodzic.info/szpitale.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane