Kapitan Serafin Dobrzański prawdziwy, stuprocentowy legionista

Serafin Dobrzański, legionista, który kiedyś miał swoją ulicę w Jarosławiu.
Serafin Dobrzański, legionista, który kiedyś miał swoją ulicę w Jarosławiu.

Serafin Dobrzański urodził się w 1860 roku w Jarosławiu. Po ukończeniu służby w armii austriackiej podjął pracę u urzędzie powiatowym w Jarosławiu na stanowisku drogomistrza powiatowego okręgu Pruchnik. Był aktywnym członkiem Towarzystwa Rzemieślniczego „Gwiazda” i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jako jeden z pierwszych przystąpił do tworzenia polskich oddziałów wojskowych.

 Po wybuchu Wielkiej Wojny w wieku 55 lat objął komendę nad 140-osobową drużyną Sokoła, którą po krótkim przeszkoleniu we wrześniu 1914 r. wyprowadził z Jarosławia do Krakowa.

Jarosławska drużyna jako 15 kompania 4 batalionu weszła w skład Żelaznej Karpackiej Brygady. W bitwie w okolicy Stanisławowa kpt. Serafin Dobrzański został ciężko ranny i dostał się do niewoli rosyjskiej. Po trzech latach odzyskał wolność i powrócił do Jarosławia. Wkrótce objął komendę nad tworzącą się w Jarosławiu Strażą Obywatelską, której zadaniem było utrzymanie porządku publicznego.

            Od Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” otrzymał tytuł członka honorowego. Związek Byłych Ochotników Armii Polskiej również mianował go członkiem honorowym, a Związek Legionistów Polskich powierzył mu funkcję prezesa. Trzykrotnie został odznaczany Krzyżem Walecznych, w uznaniu poniesionych zasług został mianowany Kawalerem Krzyża Niepodległości.

Zmarł w 1936 r. Jego grobowiec znajduje się na Starym Cmentarzu w kwaterze nr 17. Rada Miasta Jarosławia po śmierci kapitana nazwała jego imieniem ulicę łączącą ul. Racławicką z ul. Kościuszki. W 1988 r. na skutek decyzji Rady Narodowej zmieniono nazwę ul. Serafina Dobrzańskiego na ul. Jana Dobrzańskiego. Do tej pory nie wiadomo, czym podyktowana była ta zmiana.

Z inicjatywy jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” i wsparciu ówczesnego starosty Tadeusza Chrzana, w listopadzie 2018 r., w 100. rocznicę odzyskania niepodległości na grobie legionisty kapitana Serafina Dobrzańskiego odsłonięto tablicę pamiątkową. Jest ona wyrazem hołdu złożonym przez współczesne pokolenie zarówno kapitanowi Dobrzańskiemu, jaki i wszystkim mieszkańcom Jarosławia i okolic, którzy walczyli o wolną Polskę.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane