Karpackie smaki na granicy dwóch kultur

Autor: ek 28.11.2019 Nr: 48/2019
Uczniowie ZSSChiO uczestniczyli w projekcie „Karpackie smaki na granicy dwóch kultur”.
Uczniowie ZSSChiO uczestniczyli w projekcie „Karpackie smaki na granicy dwóch kultur”.
Fot. org.

16 uczniów Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu oraz 16 studentów Użgorodzkiego Collegu Handlowo-Ekonomicznego przy KHEUN w Użgorodzie realizowało projekt „Karpackie smaki na granicy dwóch kultur” w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Działania projektowe podzielone były na dwa etapy. Pierwszy realizowany był w Polsce w dniach 23-27 września. Uczestnicy projektu brali udział w warsztatach kulinarnych, wykładach, prezentacjach i konkursach zorganizowanych w pracowniach gastronomicznych ZSSChiO, w Hotelu Arłamów, w Dworze Zygmuntówka w Szówsku oraz w restauracji ADM w Jarosławiu. Działania te przybliżyły uczestnikom projektu kuchnię podkarpacką, jej tradycyjne potrawy oraz zwyczaje żywieniowe na Podkarpaciu.

   Drugi etap działań projektowych realizowano w dniach 7-11 października w Użgorodzie (Ukraina). Uczniowie ZSSChiO wraz ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi, podobnie jak w Polsce, poprzez udział w warsztatach prowadzonych przez mistrzów, w znanych użgorodzkich restauracjach rozwijali swoje umiejętności kulinarne, językowe i społeczne.

   Efektem tego projektu jest publikacja „Karpackie smaki na granicy dwóch kultur”, zawierająca przepisy potraw przygotowywanych przez uczniów oraz wystawa zdjęć dokumentujących przebieg spotkań młodzieży. Wystawę można obejrzeć na I piętrze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, a w późniejszym terminie w ZSSChiO.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane