Większość gmina przejada budżet

Autor: erka 28.11.2019 Nr: 48/2019
Ile inwestują gminy w regionie Strzałki pokazują, czy gminna wartość inwestycji, czyli miejsce w rankingu ma tendencję spadkową, czy wzrostową.
Ile inwestują gminy w regionie Strzałki pokazują, czy gminna wartość inwestycji, czyli miejsce w rankingu ma tendencję spadkową, czy wzrostową.

Samorządy powiatu jarosławskiego i przeworskiego wypadły dość marnie w rankingu dotyczącym inwestycji przygotowanym przez pismo Wspólnota. Podsumowanie objęło lata 2016 - 2018. Większość naszych gmin uplasowała się bliżej końca listy. Są wprawdzie rodzynki, które sporo inwestowały, ale większość przeżywa daleko idącą stagnację. Najlepiej wypadła Sieniawa. Tuż za nią Jawornik Polski. Najgorzej Roźwienica, a najszybciej spadają Chłopice.

Ranking pokazuje wartość inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca. Pokazuje też, jak było z inwestycjami wcześniej. Analizując podsumowanie można wysnuć wniosek, że większość samorządów w obu powiatach nie najlepiej radzi sobie z rozwojem gminy. Ich dochody idą na bieżące wydatki. Na polepszenie warunków życia mieszkańców pozostaje niewiele. Czasem są to grosze.

 

Jak inwestowały powiaty?

W powiecie jarosławskim wydano 244,24 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Od 2014 r. widać wzrost wydatków. Powiat awansował z miejsca 121 na 47.

Powiat przeworski spadł w tym okresie o prawie 100 miejsc i z wydatkami 80,90 zł na mieszkańca zajmuje 291 miejsce wśród 314 powiatów w Polsce. Najlepsze pod względem inwestycyjnym powiaty w Polsce wydawały ponad 500 zł w przeliczeniu na mieszkańca. Po drugiej stronie listy znalazły się powiaty inwestujące niewiele ponad 25 zł.

 

Dziesięciokrotne różnice w gminach

Najwięcej na poprawę życia mieszkańców przeznaczyła gm. Sieniawa. Z kwotą 1731,56 zł trafiła do czołówki awansując w rankingu o135 miejsc. Gm. Laszki i Gać najszybciej gonią najlepszych. Pierwsza przeskoczyła w ciągu 4 lat o 767 miejsc. Druga o 614.

Wysoko na liście jest gm. Jawornik Polski z wydatkami w wysokości 1409,58 zł na mieszkańca i awansem w rankingu o 392 miejsca. Nieźle jest też w gm. Pruchnik, która może się pochwalić wydatkami inwestycyjnymi w kwocie 1248,27 zł i awansem o 230 miejsc. Gmina miejska Radymno też radzi sobie nieźle. Wydatki wyliczono na kwotę 1139,55 zł, a wciągu ostatnich czterech lat gmina wspięła się o 328 miejsc.

Najmniejsze wydatki inwestycyjne miała gm. Roźwienica, która zainwestowała tylko 174,93 zł w przeliczeniu na mieszkańca spadając o 294 miejsca w rankingu. Jednak pod względem pikowania w dół najlepsza jest gm. Chłopice. Udało się jej spaść aż o 809 miejsc.

 

Wspinają się i upadają

Porównując miejsca rankingu sprzed 4 lat z podsumowaniem 2016 - 2018 widać, że większość gmin powoli wspina się w inwestycyjnym rankingu. Startują z różnych miejsc podsumowania, ale ich pozycja rośnie, czyli nie zapominają o inwestowaniu. Miejsce wśród gmin wspinających się, bądź spadających nie świadczy o ich infrastrukturze oraz wartości inwestycji. Pokazuje tylko kierunek działania samorządu.

Miasta powiatowe w samorządowym peletonie radzą sobie przeciętnie. Przeworsk jest 226, a Jarosław 136 w drużynie liczącej 267 zawodników.

Miasta mniejsze radzą sobie o wiele lepiej. Sieniawa jest 14, Pruchnik 44, a Radymno 67. Tylko Kańczuga ciągnie się na 519 pozycji w zespole liczącym 597 uczestników.

Drużyna gmin wiejskich jest najliczniejsza. Jest w niej 1547 samorządów. Naszych trudno szukać w czołówce. Najwyżej jest gm. Jawornik Polski zajmująca 68 miejsce. W pierwszej pięćsetce jest jeszcze gm. Adamówka (na 220 miejscu) i gm. Gać (330 miejsce).

Reszta, nie licząc gm. Laszki, która uplasowała się na 507 miejscu, jest poza połową stawki.  Gm. Wiązownica, Radymno wiejska, Tryńcza, Rokietnica i Jarosław wiejska mogą pochwalić się tym, że uplasowały się na miejscach trzycyfrowych. W końcówce rankingu znajdziemy gm. Zarzecze, Przeworsk, Chłopice, Pawłosiów i Roźwienica. Gm. Roźwienica brakuje tylko 36 miejsc by cieszyć ostatnim miejscem w podsumowaniu inwestycyjnym.

 

Ile na inwestycje?

Kwoty przeznaczone na gminne inwestycje wyliczone przez Wspólnotę wykazują dużą rozbieżność. W naszym regionie wahają się od 1730 do 175 zł w przeliczeniu na mieszkańca. W skali ogólnopolskiej różnice są jeszcze większe. Pomijając najbogatszą w Polsce gm. Kleszczów, w której jest Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownia Bełchatów z inwestycjami na poziomie 13 tys. zł na mieszkańca, wydatki wahają się od 6,7 tys. zł do 36 zł.

 

W opracowaniu skorzystaliśmy z rankingu Wspólnoty. Można go znaleźć pod adresem internetowym: http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/07_2019/Nr_19_Ranking_-_Liderzy_inwestycji.PDF

Ranking nie pokazuje, która gmina jest bogatsza i jak się w niej żyje. Zawiera tylko informacje o inwestycjach w okresie 2016 - 2018 r. w przeliczeniu na mieszkańca gminy. Podaje też wcześniejsze miejsca samorządu, a to pozwala wysnuć wniosek, czy gmina idzie w stronę rozwoju, lub jest ustabilizowana, czy spada.

 

 

 

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane