Równi i równiejsi?

Autor: SN 28.11.2019 Nr: 48/2019
Równi i równiejsi?

Stacja PKP w Przeworsku jest od paru lat odrestaurowana i nie szpeci już krajobrazu, a wręcz go upiększa. Nowoczesny budynek wyposażony jest udogodnienia dla niepełnosprawnych, a nawet pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi. W budynku znajduje się też siedziba Straży Ochrony Kolei, która dba o bezpieczeństwo podróżujących przez stację w Przeworsku.

Przy stacji funkcjonują dwa parkingi, jeden przy głównym wejściu, a drugi kawałek dalej, obok budynku. Przyjeżdżający stawiają też swoje samochody na placu pomiędzy kładką, a budynkiem dworca oraz na placu po drugiej stronie ulicy. Jak widać miejsc parkingowych brakuje i obydwa oficjalne parkingi są bardzo potrzebne. Niestety jeden z nich jest dla parkujących bardzo uciążliwy za sprawą rynienki odprowadzającej wodę poprowadzonej tuż przed miejscami parkingowymi. Za każdym razem, kiedy ktoś chce postawić samochód przed stacją, musi zmierzyć się z przejechaniem przez rynienkę, która jest na tyle duża, że typowe koła 14 – 16 calowe blokują się na niej i kierowcy muszą umiejętnie z niej wyjeżdżać.

W miejscu, gdzie często liczy się czas, jest to duże utrudnienie dla przyjeżdżających. A jest ich dużo, wszak położenie stacji wymaga od większości mieszkańców Przeworska przyjazdu własnym środkiem transportu. Dojeżdżam do szkoły w Rzeszowie pociągiem i zawsze, kiedy przyjeżdżam pod stację mam problem z parkowaniem. – skarży się młoda mieszkanka Przeworska. – bardzo często gaśnie mi przy tym samochód, co jeszcze bardziej denerwuje mnie w czasie, kiedy się śpieszę na pociąg. – dodaje. – Nie wyobrażam sobie jak osoby starsze i niepełnosprawne sobie z tym radzą.

Jakby tego było mało, przed dworcem nie ma nawet postoju dla niepełnosprawnych! W punkcie komunikacyjnym brak takich miejsc blisko wejścia jest niezrozumiały. Dodatkowe utrudnienie w postaci betonowego odprowadzenia wody nie pozwala swobodnie korzystać z parkingu. Co ciekawe, Straż Ochrony Kolei nie musi borykać się za takimi trudnościami. Dwa miejsca są zarezerwowane dla SOK mają rynienkę przysłoniętą metalową płytą i strażnicy nie mają żadnych problemów z podjazdem. Czyżby więc byli równi i równiejsi? Niestety do chwili zamknięcia numeru nie otrzymaliśmy komentarza w tej sprawie od zarządcy dworca, spółki PKP, dlatego na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Komentarze
Popularne
Komentowane