Burmistrz stawia na rozwój MZK

Autor: erka 06.12.2019 Nr: 49/2019
Burmistrz Waldemar Paluch obiecuje nowoczesne autobusy.
Burmistrz Waldemar Paluch obiecuje nowoczesne autobusy.

Zwiększenie ilości kursów o połowę. Docelowo bezpłatny transport dla mieszkańców Jarosławia oraz nowe autobusy. Możliwe, że elektryczne lub superekologiczne. Takie założenia przedstawił burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch na ostatniej sesji Rady Miasta.

Dyskusja o Miejskim Zakładzie Komunikacji i publicznym transporcie w Jarosławiu pojawiła się przy uchwalaniu zasad rekompensat za przewóz. RM podjęła uchwałę zakładającą, że przez kolejne 10 lat takie rekompensaty będą wypłacane dla MZK. Jest to kontynuacja wcześniejszej, również obwiązującej przez 10 lat uchwały.

Burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch tłumaczył, że organizacja transportu publicznego na własnym terenie jest zadaniem własnym gminy i za to samorząd przekazuje rekompensatę przewoźnikowi. W Jarosławiu to zadanie spoczywa na MZK. W przyszłym roku przeznaczono na nią kwotę ponad 2,8 mln zł. W kolejnych latach wypłaty będą na relatywnie podobnym poziomie. Bezwzględnie koszty będą rosły, chociażby z powodu wzrostu płac i cen paliwa.

Burmistrz zapewniał, że chce rozwijać transport publiczny, a tym samym eliminować ilość prywatnych samochodów przejeżdżających przez centrum miasta.  - Chcemy rozwijać MZK, a to potrzebuje długofalowości. Już w nowym roku planujemy zwiększyć ilość wozokilometrów. Obecnie autobusy przejeżdżają około 400 tysięcy. Zamierzamy dojść do 600 tysięcy - mówił W. Paluch. Rekompensata w przeciągu 10 lat ma wynieść około 35 mln zł. Radny Mariusz Walter dopytywał m.in. dlaczego cena jednego wozokilometra w MZK jest znacznie wyższa niż w innych firmach przewozowych, choćby w miejscowym PKS. Według tłumaczeń burmistrza i prezesa MZK na wynoszącą 9,06 zł cenę wpływa stosunkowo mały zakres świadczonych przewozów. - PKS może całkiem inaczej funkcjonować. Więcej autobusów i wozokilometrów to niższy koszt. Mamy 12 autobusów i musimy utrzymać cały zakład. Im więcej autobusów i zadań tym koszty niższe. Do tego chcemy dojść - wyjaśniał W. Paluch. 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane