Co dalej z pałacem?

Autor: dp 06.12.2019 Nr: 49/2019
Co dalej z pałacem?

Zabytkowy pałac w Sieniawie, w którym do niedawna można było skorzystać z oferty hotelu i restauracji, dziś jest nieczynny, a wejście na teren parku uniemożliwia zamknięta brama.

Właścicielem pałacu, po sfinalizowaniu formalności związanych z notarialnym przejęciem obiektu, jest Skarb Państwa – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa/ Oddział Terenowy w Rzeszowie, obecnie pałac nie prowadzi działalności gospodarczej, a obiekt jest zamknięty i dozowany.

Właściciel obiektu prowadzi czynności związane z ustaleniem trwałego zarządu tą nieruchomością – wyjaśnia Jerzy Borcz, dyrektor rzeszowskiego oddziału KOWR.

Mieszkańcy sądzili, że po rozstrzygnięciu kwestii własności, to miejsce znów ożyje. Tak się jednak nie stało. Ostatni dzierżawca zrezygnował z prowadzenia działalności, nowego nie widać na horyzoncie. A szkoda, bo wraz z pałacem, zamknięty jest również park.

- Bramy są zamknięte. Do rynku przez park miałam 6 minut drogi, było też bezpieczniej dla dzieci, które wracały ze szkoły, by szły parkiem, a nie obok ruchliwej ulicy, dookoła – opowiada jedna z mieszkanek Sieniawy.

Kobieta zauważyła też, że przed bramą często zatrzymują się samochody na rejestracjach spoza okolicy: lubelskich, warszawskich. Być może dlatego, że przy drodze wciąż stoją reklamy Pałacu w Sieniawie, zachęcające do skorzystania z oferty hotelu i restauracji. Hotel jest też „obecny” w internetowych wyszukiwarkach, jednak gdy chcemy zarezerwować pokój, wyskakuje komunikat, że miejsca noclegowe w tym terminie są już wyprzedane. Wszystko to, dla osób z daleka, może mylnie świadczyć o tym, że obiekt wciąż funkcjonuje. Przyjeżdżając na miejsce doznają jednak zawodu. Być może nieusuwalnie reklam to jednak sygnał, że wkrótce ponownie będzie można się tu zatrzymać, by dobrze zjeść i zrelaksować się w pięknym otoczeniu? Oby tak było, bo szkoda, by tak pięknie niedawno wyremontowany pałac, niszczał.

Komentarze
Popularne
Komentowane