Pożar trocin w Manasterzu

Autor: ek 13.12.2019 Nr: 50/2019

Ponad dobę strażacy zmagali się z pożarem trocin, który wybuchł w silosie należącym do jednej z firm produkcyjnych działających na terenie Manasterza (gmina Wiązownica).

Do pożaru doszło w środę, 4 grudnia w miejscu gdzie składowane były trociny służące do ogrzewania zakładu. W silosie nagromadzonych było około 220 m3 trocin. Praca strażaków polegała na wydobyciu ich na zewnątrz. Następnie były one ładowane na koparkę i wywożone. Te, które się tliły polewane były wodą.

– Była to akcja długotrwała. Utrudniała ją mała powierzchnia silosu oraz panujące tam warunki: dym oraz unoszący się w powietrzu pył. Strażacy pracowali w aparatach chroniących drogi oddechowe. Po kilkanaście minut. Następnie zastępy były podmieniane. Należy tutaj podkreślić duże zaangażowanie strażaków ochotników, którzy przychodzili z domów, po pracy, by podmienić kolegów – mówi bryg. Zygmunt Jasiłek, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu.

Akcja zakończyła się następnego dnia (5 grudnia) przed południem. Uczestniczyli w niej strażacy z Jarosławia, Wiązownicy, Mołodycza, Szówska, Wólki Pełkińskiej, Manasterza i Radawy.

   Bardzo prawdopodobną przyczyną pożaru było przedostanie się zarzewi ognia z podajnika, który doprowadza trociny do pieca. Hala produkcyjna zakładu nie była zagrożona.

Komentarze
Popularne
Komentowane