Sąd nieugięty dla pijanego radnego

Autor: dp 20.12.2019 Nr: 51/2019
Sąd nie znalazł podstaw do pobłażliwego potraktowania pijanego samorządowca.
Sąd nie znalazł podstaw do pobłażliwego potraktowania pijanego samorządowca.

Sąd Rejonowy w Przeworsku utrzymał w mocy orzeczony w postępowaniu nakazowym  wyrok w sprawie Tadeusza K., sekretarza Urzędu Gminy Zarzecze oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Przeworskiego. Samorządowiec odpowiadał za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu.

Tadeusz K. został zatrzymany 5 lipca br. w Zarzeczu przez patrol policji podczas jazdy samochodem. Kontrola trzeźwości wykazała, że miał ponad promil alkoholu w organizmie. Pod koniec października sąd wydał wyrok nakazowy uznając radnego winnym przestępstwa. Samorządowiec został ukarany grzywną w wysokości 6 tysięcy zł oraz zakazem prowadzenia pojazdów objętych kategorią B prawa jazdy na 3 lata. Został także zobowiązany do wpłaty 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym i pokrycia kosztów sądowych.

Oskarżony nie zgodził się orzeczeniem sądu wydanym w trybie nakazowym wobec tego sprawa została rozpatrzona w normalnym trybie. Wyrok utrzymujący decyzję z postępowania nakazowego zapadł na pierwszym posiedzeniu sądu.

Oskarżony bronił się tłumacząc, że jechał sam i nie powodował zagrożenia. Zwracał uwagę, że zatrzymanie prawa jazdy jest już uciążliwą karą. Prosił sąd o odstąpienie od wymierzania kary argumentując to niską szkodliwością społeczną czynu, jakiego się dopuścił. Zwracał uwagę, że wyrok będzie równoznaczny z końcem jego drogi w samorządzie, a do emerytury zostało mu tylko cztery lata.

Nie przekonało to Bogusława Kusza, prezesa Sądu Rejonowego w Przeworsku, który zauważając, że nie ma żadnych podstaw do warunkowego umorzenia postępowania zauważył, że od osób piastujących eksponowane stanowiska powinno się wymagać więcej niż od innych. Ich postępowanie powinno być wzorem i przykładem.

Wyrok nie jest prawomocny. Samorządowiec może się od niego odwołać.

Warto przypomnieć, że sprawa jazdy pod wpływem alkoholu w wykonaniu szefa przeworskiej rady powiatu była roztrząsana na sesjach rady. Radni mieli różne zdania, ale ostatecznie nie podejmowali żadnych kroków. Po uprawomocnieniu się wyroku kariera samorządowa radnego powiatowego i zarazem sekretarza gminy zostanie zachwiana.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane