Zajechał mobilny konfesjonał

Autor: SN 03.01.2020 Nr: 1/2020 4
Zajechał mobilny konfesjonał

Wspólnota parafialna Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski gościła u siebie ks. Rafała Jarosiewicza z Koszalina. Nietuzinkowy kaznodzieja podróżuje po Polsce i głosi Słowo Boże po różnych parafiach. Ks. Rafał prowadzi aktywną ewangelizację, jest inicjatorem wielu innowacyjnych działań mających na celu obudzenie dobra w społeczeństwie. Prowadzi  fundację SMS z Nieba, która wysyła zainteresowanym codziennie cytaty świętych oraz Bibliotekę dla zmarłych, w której uczestnicy czytają książki modląc się jednocześnie za zmarłych. Część z tych inicjatyw sam nam dziś przybliżył.

W jaki sposób zrodziła się u księdza myśl o tym, by wyjść do ludzi zamiast czekać na nich w kościele?

- Trudno mi nie mówić o Bogu i zatrzymać to wszystko dla siebie. Moje doświadczenie Pana Boga sprawiło, że chcę się tym dzielić nie tylko w murach kościelnych. Byłem ewangelizatorem na wielu imprezach masowych, w które pozornie nie mają z Bogiem wiele wspólnego. Jarocin i Woodstock pokazały mi jak bardzo potrzebne jest pójście potrzebującym naprzeciw.

Jaki wpływ miał kontakt z tymi środowiskami na księdza duszpasterstwo?

- Ewangelizacja w takich miejscach nauczyła mnie, że młodzi ludzie nie myślą schematami. Poszukują odpowiedzi na konkretne pytania. Mnogość światopoglądowa sprawiła, że każdy człowiek szuka w niej siebie i odnajduje co jest dla niego wiarą i w jakie wartości chce wierzyć, a nie bezmyślnie idzie jedną wydeptaną ścieżką.

Jest ksiądz inicjatorem różnych nowych form ewangelizacji aktywnej, czy ten kierunek jest efektywniejszy od tradycyjnego kazania?

 - Słowo Boże powinno przemieniać człowieka i pomagać funkcjonować w codzienności. Nie możemy tych dwóch form oddzielić od siebie. Mądrze jest wydobywać ze środka swojego serca rzeczy stare i nowe. Są rzeczy tradycyjne, które są dobre i sprawdzone oraz są pewne działania, które wymagają nowej formy. Ewangelia jest cudowna, ale wymaga odpowiedniego podania i czasem specjalnego opakowania, aby przeciętny człowiek się nią zainteresował. Nawet perły podane w szarym papierze nie przyciągają tak, jak w pięknym, błyszczącym opakowaniu. Pan Bóg wymaga od nas kreatywności i często podsuwa nam różne problemy, by tą kreatywność sprawdzić.

Stąd wzięły się różne innowacyjne pomysły?

- Tak, Mobliny Konfesjonał pozwala na spowiedź w miejscach zagarniętych przez szarą codzienność, ludzie widzą w tym znak, który popycha ich do pojednania się z Bogiem. Stadion Młodych, czyli spotkanie rekolekcyjne na stadionie narodowym, gdzie przychodzi nawet 40 tysięcy wiernych pokazuje jak młodzież potrzebuje tego rodzaju spotkań. W Koszalinie prowadzimy stołówkę gdzie można dostać darmowe śniadanie za 30 minut modlitwy. Dzięki tym wszystkim akcjom trafiamy do ludzi i ożywiamy ich duchowość łącząc ją z codziennymi sprawami.

Dziękując za przybliżenienowego ducha ewangelizacyjnegonaszym Czytelnikom.zapraszamy do śledzenia poczynańks. Rafała w internecie- plan wyjazdów oraz parkowaniamobilnego konfesjonałumożna znaleźć na stronie www.mobilnykonfesjonal.pl.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane