Kolejne zatrzymania i areszty

Autor: erka 10.01.2020 Nr: 2/2020
Kolejne zatrzymania i areszty

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie odpuszczają w wielowątkowej sprawie, w której wśród podejrzanych jest już spore grono osób związanych z powiatem jarosławskim. W nr 1 Gazety Jarosławskiej informowaliśmy o kolejnej trójce zatrzymanych. W czwartek, 2 stycznia Prokuratura Krajowa przekazała informację, że znowu trzy osoby usłyszały zarzuty związane z fałszywymi fakturami VAT.

- Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zatrzymano 3 osoby, w tym dwie byłe funkcjonariuszki służby celnej: Dorotę S. (39 lat) oraz Iwonę M. (44 lata), a także Tomasza B. (39 lat). Czynności związane są ze śledztwem dotyczącym wyłudzania podatku VAT - informuje PK.

Wobec podejrzanych Doroty S. i Iwony M. zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Tomasz B. ma zakaz opuszczania kraju i dozór policji.

W tej sprawie jest już 34 podejrzanych. Większość z nich została objęta dozorami policyjnymi. Kilka osób przebywa w tymczasowym areszcie. Dorota S. i Iwona M. są podejrzane, że niezgodnie ze stanem faktycznym potwierdzały wywóz towaru za granicę, chociaż do tego nie dochodziło. W zamian miały dostawać równowartość 2-3 procent niezapłaconego podatku.

- Dorota S. w 46 dokumentach TAX FREE udzieliła pomocy ustalonym osobom we wprowadzeniu w błąd pracowników Urzędu Skarbowego w Jarosławiu i w doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa w kwocie ponad 240 tysięcy złotych, poprzez dokonanie bezpodstawnego zwrotu wykazanej nadwyżki podatkowej. Natomiast Iwona M. w 152 dokumentach TAX FREE udzieliła pomocy ustalonym osobom we wprowadzeniu w błąd pracowników Urzędu Skarbowego w Jarosławiu i w doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa w kwocie ponad 340 tysięcy złotych poprzez dokonanie bezpodstawnego zwrotu wykazanej nadwyżki podatkowej - informuje Prokuratura Krajowa.

Tomasz B. miał, jako przedsiębiorca zaniżać podatek i uzyskiwać dzięki temu bezpodstawny zwrot. Z ustaleń wynika, że wystawił 25 nierzetelnych faktur temu uzyskując zwrot w kwocie ponad 89 tys. zł. Jego działania naraziły Skarb Państwa na stratę prawie 290 tys. zł poprzez wprowadzanie w błąd urzędów skarbowych także przez kontrahentów jego firmy.

Podejrzanym grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane