Jad Charuzim będzie remontowany

Autor: erka 10.01.2020 Nr: 2/2020
Budynek ma wrócić do świetności.
Budynek ma wrócić do świetności.

Rozpoczyna się pierwszy etap modernizacji zabytkowego budynku po bibliotece miejskiej. Neoklasycystyczny gmach Stowarzyszenia Rękodzielników Żydowskich „Jad Charuzim”, wzniesiony w latach 1907–1912 i wpisany do rejestru zabytków w 1984 r. ma służyć Powiatowemu Ognisku Baletowemu, a pierwszy etap prac będzie kosztował 880 tys. zł.

Cała modernizacja ma zamknąć się w kwocie 5 mln zł. Zaplanowany jest kompleksowy remont i przebudowa. Do końca maja tego roku zmodernizowane zostaną wszystkie instalacje. Zaplanowano też wykonanie ścian działowych i montaż stolarki drzwiowej i okiennej, wykonanie podestu na poddaszu oraz wymianę więźby dachowej z nowym pokryciem dachowe i orynnowaniem.

Należący wcześniej do miasta budynek został zwrócony Gminie Żydowskiej w 2008 r. W 2017 r. władze samorządowe Powiatu Jarosławskiego zdecydowały o jego zakupie od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego na rzecz działalności edukacyjno-kulturalnej za kwotę 500 tys. złotych. Powiat chce zdobyć dodatkowe pieniądze na remont z funduszy zewnętrznych. Liczy na wsparcie budżetu państwa, Unii Europejskiej lub tzw. funduszy norweskich.

Komentarze
Popularne
Komentowane