Pracowicie na granicy

Autor: ek 10.01.2020 Nr: 2/2020
Przed świętami służby graniczne w ciągu doby odprawiły ponad 58 tysięcy osób oraz około 9 tys. pojazdów.
Przed świętami służby graniczne w ciągu doby odprawiły ponad 58 tysięcy osób oraz około 9 tys. pojazdów.

Okres świąteczno-noworoczny dla funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG należał do najbardziej pracowitych w całym roku. Padły kolejne rekordy. Nie obyło się bez incydentów.

W okresie przedświątecznym na podkarpackich przejściach granicznych padł rekord w liczbie odprawionych podróżnych oraz pojazdów. Najtłoczniej było 21 oraz 22 grudnia. Wówczas służby graniczne w ciągu doby odprawiły ponad 58 tys. osób oraz około 9 tys. pojazdów, czyli dwa razy tyle co w dzień powszedni. 

– Tak duże spiętrzenie ruchu granicznego było spowodowane przyjazdami obywateli Ukrainy do swojego kraju na święta, ale również robieniem w Polsce przedświątecznych zakupów. Dało się zauważyć też wzmożony ruch towarowy – mówi mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy BiOSG.

W tym okresie na przejściu granicznym w Korczowej ujawniono kilka nieprawidłowości. Na przykład, 27 grudnia zatrzymano obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej, który podczas kontroli przestawił fałszywy hiszpański dokument pobytowy.1 stycznia zaś funkcjonariusze zatrzymali 36-letniego obywatelka Turcji, który na kierunku wjazdowym do Polski posłużył się podrobionym greckim dokumentem pobytowym. Zgodnie z procedurą, zostały wszczęte postępowania karne, a osobom tym odmówiono wjazdu do Polski.

Nie obyło się także bez próby bezprawnego wywiezienia na Ukrainę BMW X5 z przerobionymi numerami VIN. Odnotowano również zdarzenia na tzw. zielonej granicy państwa. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w okolicach przejścia granicznego w Korczowej zatrzymano także dwóch obywateli Turcji (19 l. i 22 l.) którzy w ramach umowy o readmisji zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane