Czy jesteśmy gotowi na wojnę?

Konflikt na Bliskim Wschodzie skłania do refleksji. Co by było gdyby nasz kraj ogarnęła dziś wojna. Jak nasze społeczeństwo poradziłoby sobie z tą sytuacją? Czasem się zastanawiam, czy aby pokonać naszą cudowną i rozwiniętą cywilizację nie wystarczy wyłączyć choćby internetu bądź telewizji. Panika i paraliż umysłowy gwarantowany. Nie ma co ze sobą zrobić, nie ma z kim i o czym rozmawiać, zresztą nawet zorganizować się niepodobna, bo „przecież z sąsiadem się nie pogodzę - ja wierzę w Polskę innowacyjną, a on w nowoczesną”.

Właściwie, to nie wiem czy my w ogóle mamy co bronić - czy możemy jeszcze mówić o jakiejkolwiek tożsamości kulturowej, religijnej i narodowościowej… Wzruszamy się nad naszą bohaterską, a wręcz męczeńską historią, ale… to już historia. Dziś zastępuje ją postęp i biada każdemu, kto stanie mu na drodze. Ba, biada każdemu, kto zacznie dociekać podwalin tego postępu, bo jest automatycznie jego wrogiem. Dziś już nie powinno się zadawać pytań, zbyt kłują one w oczy, dziś trzeba tylko przytakiwać i iść do przodu. Jak owce na strzyżenie.

Ale co to ma wspólnego z wojną? Niestety bardzo dużo. W dżungli przeżyje ten, kto myśli jakby coś upolować, a nie ten, kto się zastanawia ile laktozy ma w sobie jaszczurka. Wojna to dżungla, która wyzwala prymitywne instynkty i odnaleźć się mogą w niej ci, którzy myślą i żyją w prosty sposób. W dzisiejszej gazecie poruszamy problem bezdomnych ludzi. O dziwo, mają oni znacznie większe szanse przeżycia w trudnych warunkach niż przeciętny obywatel nowoczesnego świata. I można się z tego śmiać mówiąc, że lepiej jednak żyć na co dzień wygodnie, że wojna nas nie dotyczy. Jednak o konfliktach decyduje jedna strona, a druga musi się dostosować. I tak jak z pasami, możesz ich nie zapinać przez 30 lat aż nadejdzie dzień, w którym zginiesz, tak i na wojnie, możesz żyć cały czas modnie wygodnie, a potem stracić życie, bo przyjdzie prostak z maczetą, który ma za nic savoir vivre, nowego Iphone’a i to, że protestujesz przeciwko przemocy i wojnie.

Żyjmy prościej, nie wygodniej.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane