Fajerwerków nie było ale były bratki

Autor: erka 17.01.2020 Nr: 3/2020
Bratki były pierwsze. Potem pojawiły się inne kwiaty.
Bratki były pierwsze. Potem pojawiły się inne kwiaty.

Miejskiego powitania Nowego Roku na jarosławskim Rynku nie było. Jedni narzekali. Inni przyjęli to z obojętnością. Z wyjaśnień Waldemara Palucha, burmistrza Jarosławia dowiadujemy się, że z wydarzenia organizowanego przez miasto zrezygnowano z powodu przygotowań do modernizacji płyty Rynku.

- W grudniu 2019 r. nastąpiło podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji i przekazanie placu budowy. Od tego momentu to wykonawca odpowiada za wyznaczony teren - wyjaśnia burmistrz zaznaczając, że sylwestrowa impreza z tego powodu nie była planowana. - W trosce o bezpieczeństwo, odstąpiłem od tradycyjnego, wspólnego powitania nowego roku. Uwzględniłem jednak możliwość zaistnienia różnego rodzaju spontanicznych inicjatyw na Rynku, rozmawiałem przed sylwestrem z policją, prosząc o podjęcie odpowiednich środków dla zapewnienia bezpieczeństwa. Obecność umundurowanych patroli nie okazała się konieczna - dodaje burmistrz. Po raz pierwszy od lat nie będzie również Majówki 2020, a Dni Jarosławia odbędą się w innej lokalizacji oraz ograniczonej formule.

W. Paluch zwraca uwagę, że zapowiedzi imprez organizowanych przez miasto są ogólnie dostępne. - O zaplanowanych wydarzeniach, odwołaniu tych już ogłoszonych lub zmianie terminu, zawsze można znaleźć informacje z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie praktykujemy natomiast informowania o imprezach, które się nie odbędą - wyjaśnia burmistrz przypominając, że nie odstępuje od zwyczaju składania noworocznych życzeń i czynił to w różny sposób.

Jarosławy

W ubiegłym roku zmieniła się też formuła wręczania honorowej nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia. Forma gali przyjęta za poprzedniego burmistrza została odrzucona po zmianie włodarza. Szukano innej formy i gdy wydawało się, że wręczenie statuetki Jarosława znalazło już swoje miejsce i będzie się odbywać na Rynku podczas jednej z głównych imprez miejskich formułę zmieniono organizując galę, jak za czasów poprzedniego burmistrza. 

W. Paluch tłumaczy, że 2019 rok był wyjątkowy m.in. z okazji 20 rocznicy śmierci zasłużonego dla miasta burmistrza Jerzego Matusza. - Stąd bardziej uroczysta oprawa i odpowiedni wybór miejsca, tak, aby nie było obaw o warunki pogodowe. W ubiegłym roku uroczystość zaplanowana na jarosławskim rynku w czasie Jarmarku Jarosławskiego nie odbyła się zgodnie z ustaleniami na scenie w otwartej formule właśnie z powodu złej pogody - mówi W. Paluch. - Nie wykluczamy jednak powrotu do otwartej formuły wręczania nagrody burmistrza np. w czasie Jarmarku Jarosławskiego, gdyż ma ona dobre strony, przede wszystkim jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych - zastrzega burmistrz. Koszt organizacji gali związanej z wręczeniem nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia Jarosława 2019 wyniósł 19 791,00 zł.

Wystroje

W świątecznym przystrojeniu Jarosławia większych zmian nie było. Całkowita kwota zabezpieczona w budżecie miasta na ten cel w ubiegłym roku wyniosła 49 tys. zł. Za to od wiosny było bardziej kolorowo za sprawą bratków, potem pelargonii i na końcu chryzantem.  - Według naszych oszacowań koszt nasadzeń wraz z utrzymaniem roślin, czyli podlewaniem, plewieniem itp. wyniósł około 60 tys. zł - informuje Iga Kmiecik, rzecznik prasowy burmistrza Jarosławia. - Zielenią miejską w 2019 r. zajmowało się wyłonione w ramach procedur przewidzianych w prawie zamówień publicznych Jarosławskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. o.o.  Na rabatkach kwiaty były wysadzane trzykrotnie: nasadzenia wiosenne (marzec - bratki), letnie (kwiecień maj czerwiec, - pelargonie drobno i wielokwiatowe, petunie, begonie, trawy ozdobne w tym donice wiszące i stożki) oraz jesienne (chryzantemy). Koszt nasadzeń sezonowych jest wliczony w kwotę całej umowy na utrzymanie zieleni miejskiej,  w której zawarto wynagrodzenie ryczałtowe - wyjaśnia rzecznik.

Organizacja imprez, zieleń miejska i wystrój świąteczny zawsze będą wywoływać dyskusje. Taki jest charakter tej sfery działań samorządu.    

 

Komentarze
Popularne