Remont trwa

Autor: DP 24.01.2020 Nr: 4/2020
W tym miejscu będzie winda.
W tym miejscu będzie winda.
Fot. DP

Trwają prace mające na celu całkowitą zmianę Miejskiej Biblioteki w Przeworsku. Jej dyrektor Henryk Prochowski przewiduje, że przebudowa zakończy się zgodnie z planem, a więc w czerwcu br.

Gruntowny remont placówki możliwy jest dzięki ogromnemu dofinansowaniu uzyskanemu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ogólny koszt przebudowy, wraz z wymaganym wkładem własnym w wysokości ponad 466 tys. zł zabezpieczonym przez Miasto Przeworsk, wyniesie w sumie niecałe 1,9 mln zł. To wielka, ale i niezbędna inwestycja, która potrzebna była od lat, ale jak wspomina Henryk Prochowski, dyrektor MBP w Przeworsku, dopiero obecne władze miasta przychylnie potraktowały projekty dotyczące biblioteki. Przebudowę poprzedziły obowiązkowe konsultacje społeczne, z których wynikło, że mieszkańcy widzą potrzebę zmian. Remont obejmuje praktycznie wszystkie pomieszczenia biblioteki. Oddział dla dzieci po remoncie znajdzie się na parterze budynku, nowy wystrój zyskają też: wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia i dział audiowizualny, który zajmie dotychczasowe miejsce oddziału dla dzieci. W budynku pojawi się winda, nowe okna, drzwi i elewacja. Wykonana zostanie też izolacja pionowa budynku.

Chcemy przywrócić budynek do dawnej świetności, by biblioteka funkcjonowała, jak przed laty. Planujemy „włączyć” niewykorzystywaną do tej pory przestrzeń magazynową, a główne wejście przenieść od strony ul. Piłsudskiego. Tu nigdy nie było gruntownego remontu, tym bardziej więc cieszy to, co się teraz tu dzieje. Jestem pełen uznania dla wykonawców i spokojny o termin zakończenia prac – mówi H. Prochowski.

Jak z zadowoleniem zauważa Dyrektor, choć w czasie remontu biblioteka nie pracuje w pełnym zakresie, a część książek została spakowana, mieszkańcy nadal chętnie odwiedzają bibliotekę, chcą wypożyczać i czytać książki.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane