Omal nie zabił człowieka. Chce kasacji wyroku

Autor: EK 24.01.2020 Nr: 4/2020
Krzysztof Z. za brutalne pobicie Michała otrzymał wyrok czterech lat więzienia oraz 50 tys. zł. nawiązki dla pokrzywdzonego. Teraz jego adwokaci domagają się kasacji wyroku.
Krzysztof Z. za brutalne pobicie Michała otrzymał wyrok czterech lat więzienia oraz 50 tys. zł. nawiązki dla pokrzywdzonego. Teraz jego adwokaci domagają się kasacji wyroku.
Fot. Arch. GJ

Cztery lata więzienia i 50 tysięcy złotych nawiązki dla pokrzywdzonego to wyrok, jaki w ubiegłym roku usłyszał Krzysztof Z., pseudonim „Cyklop” za brutalne pobicie Michała tuż przed jego ślubem. Ostatnimi dniami media obiegła informacja, że obrońcy skazanego chcą kasacji prawomocnego wyroku.

– Obrona oskarżonego wniosła pismo o kasację wyroku, co oznacza, że nie zgadza się na taki wyrok i jakiekolwiek zadośćuczynienie dla mnie. Brakuje mi już słów i myśli, dlaczego tak jest – czytamy na portalu Zrzutka.pl. gdzie zbierane są środki pieniężne na pomoc dla Michała.

Wyrok w procesie Krzysztofa Z. pseudonim „Cyklop” zapadł w Sądzie Rejonowym w Jarosławiu w grudniu 2018 roku. Sąd uznał wówczas winę oskarżonego i skazał go na 4 lata pozbawienia wolności oraz wypłatę nawiązki.

   Przypomnijmy, że do brutalnego pobicia, które odbiło się szerokim echem w mediach doszło w nocy z 12 na 13 sierpnia 2016 roku. Pochodzący z podprzeworskiej miejscowości (obecnie 31-letni) Michał na dwa dni przed swoim ślubem przebywał ze swoim znajomym w okolicy dworca PKP w Jarosławiu. Nieporozumienie z kilka lat starszym Krzysztofem Z. i zadany przez niego cios spowodowały, że zamiast na swoim weselu młody mężczyzna znalazł się w szpitalu. Tam długo walczono, by utrzymać go przy życiu. Na szczęście z czasem powoli zaczął odzyskiwać siły i wracać do zdrowia. Pełnego jednak nie odzyskał.

   Sprawca pobicia nie od razu został zatrzymany. Przez dwa lata wymykał się śledczym. Dopiero medialne nagłośnienie sprawy spowodowało, że oprawca został zatrzymany przez brytyjskich policjantów, a następnie przewieziony do kraju, gdzie usłyszał zarzut spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Krzysztof Z. przyznał się do winy oraz usłyszał wyrok. Kilkanaście dni temu pojawiły się informacje, że adwokaci Krzysztofa Z. chcą uchylenia wyroku w całości.

Czy dojdzie do kasacji wyroku?

Sąd Najwyższy w Warszawie może oddalić kasację lub uznać ją za uzasadnioną i w całości lub w części uchylić zaskarżony wyrok. W przypadku uchylenia zaskarżonego orzeczenia, Sąd Najwyższy przekazuje sprawę właściwemu sądowi do ponownego rozpoznania albo umarza postępowanie. Jeśli okaże się, że dana osoba została skazana niesłusznie, wtedy sąd uniewinnia oskarżonego.

Komentarze
Popularne
Komentowane