Tradycja kolędowania wciąż żywa

Autor: EK 24.01.2020 Nr: 4/2020
Nagrodę główną zdobył zespół „Pawłosiowianie”.
Nagrodę główną zdobył zespół „Pawłosiowianie”.
Fot. org.

W niedzielę, 12 stycznia w Pawłosiowie odbył się „XXI Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych”. Na scenie zaprezentowało się 15 zespołów z czterech powiatów: przeworskiego, przemyskiego, lubaczowskiego i jarosławskiego.

Przegląd rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji wszystkich uczestników. Następnie, wzorem lat ubiegłych, znane i lubiane zespoły śpiewacze zaprezentowały około trzydziestu starych i zapomnianych kolęd i pastorałek. Ich tematyka była niezwykle różnorodna.

Po obradach jury (w składzie: Jolanta Danak-Gajda, etnomuzykolog; Stanisław Baryła, muzyk oraz Bartosz Gałązka, folklorysta) wyłoniło zwycięzców. Nagroda główna Gand Prix została przyznana zespołowi „Pawłosiowianie”. Dwa równorzędne I miejsca zdobyli „Ujeźniacy” z Ujeznej oraz zespół z Rożniatowa. Dwa równorzędne II miejsca przyznano dla zespołów „Wierzbianie” z Wierzbnej i „Grzęszczanie” z Grzęski. Trzecie miejsca otrzymały zespoły „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, „Dębowianie” z Dębowa i „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa. Ponadto wyróżniono zespoły: „Cantus” z Gorliczyny, „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic, zespół z Maćkówki, zespół „Biesiada” z Tuczemp, zespół z Kisielowa, ze Studziana i z Wyszatyc.

Komentarze
Popularne
Komentowane